4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több éves fejlesztés eredménye a súlytalanságban is biztonsággal használható, megfelelő ízélményt nyújtó pezsgősüveg.

Négy év kemény munka, rengeteg kísérletezés után eljött a nagy pillanat: kijelenthetjük hogy immár lehet pezsgőzni az űrben. Ha a kedves olvasó most arra gondol, hogy eddig is megoldották iható folyadékok felvitelét az űrbe, tehát éppenséggel akár pezsgőt is ihattak volna az űrhajósok, akkor nézzen mélyen magába. Elfelejti ugyanis, hogy a pezsgő alapvetően francia dolog, és a franciák – jó vagy rossz értelemben, ezt mindenki döntse el maga – teljesen hülyék.

Ellentétes igények

Pezsgőt ugyanis nem lehet akármiből, például valami műanyagtasakból kinyomva inni, ahogy az italokat fogyasztják a súlytalanságban lebegő asztronauták. A pezsgőkészítés és a pezsgőivás szabályait a Champagne Appellation d’Origine Controlée nevű szervezet kontrollálja, és utóbbiak szerint valódi champagne-t kizárólag igazi üvegből készült, és a jellegzetes, gomba alakú, valódi fából készült dugóval lezárt palackból kitöltve fogyasztható.

Ahhoz viszont nem kell NASA-mérnöknek lenni, hogy valaki tudja: egy űrhajó fedélzetére viszonylag rossz ötlet egy alkoholos folyadékkal teli, törékeny üveget felvinni, pláne ha az még belülről nyomás alatt is van a folyadék szénsavtartalma miatt.

Ez így egy feloldhatatlan patthelyzetnek tűnhetett egészen addig, amíg az Axiom Space nevű vállalat a színre nem lépett. Az Axiom egy magán űripari cég, amelynek célja, hogy néhány éven belül saját űrállomást üzemeltessen föld körüli pályán, és idén áprilisban a cég által kiállított legénység a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) repült egy SpaceX Crew Dragon fedélzetén – ez volt az első alkalom, hogy egy magáncég által fizetett és irányított űrhajó az ISS-hez csatlakozott. A legénység tagjai ekkor még nem tudták megünnepelni ezt a mérföldkövet egy űrbéli pezsgőzéssel, de a jövőben az Axiom ezt is lehetővé teszi majd a náluk kiképzett és űrutazásra induló ügyfeleinek.

De hogy is néz ki akkor az űr-pezsgősüveg? A francia űrügynökség mérnökeinek és a Maison Mumm pezsgőgyár munkatársainak együttműködésével elkészült eszköz belülről valódi üveg – így az értékes nedűvel csak az érintkezik, és persze a dugóval, amelyet az üveg speciálisan kialakított szája tart a helyén. Az üveg kívülről nagy szilárdságú alumíniummal van burkolva, ez egyrészt megvédi az űrutazással járó behatások ellen, másrészt ha mégis eltörne, a szilánkokat és a folyadékot is bent tartja.

A pezsgőt úgy lehet elfogyasztani a súlytalanságban, hogy az üveg nyakán lévő fémgyűrűt elforgatva meglazul a dugót tartó fémpánt szorítása, majd a dugó kivétele után az üveg alján található gombbal lehet a pezsgőt kijuttatni az üveg száján – hiszen ugyebár gravitáció híján tölteni nem lehet. A pezsgő egyébként súlytalanságban egy leginkább mosogatóléhabhoz hasonlatos gömböt alkot, ahogy a buborékok a folyadék szabályos gömbjének külső felületéhez gyűlnek. A gömböt aztán az e célra elkészített, pont megfelelő méretű pohárral lehet felfogni, majd felhörpinteni onnan – és már lehet is spiccesen űrsétára indulni. Az űrpezsgő árát nem hozták nyilvánosságra, de feltehetően az Axiom űrturistáinak nem ez a tétel fogja a leginkább megterhelni a pénztárcáját.

Megízlelni a kultúrát

A Cordon Rouge Stellar névre keresztelt pezsgőnél a Maison Mumm szakemberei azt is figyelembe vették, hogy súlytalanságban az aromák is máshogy működnek, így a földivel egyenértékű ízélmény eléréséhez némileg karakteresebb ízre van szükség. A pincemester a 2016-os szüret termését használta fel, és a szokásos három helyett öt évig érlelte a nedűt, az utólag hozzáadott a cukortartalmat szabályozó „expedíciós likőrt” pedig tölgyfahordóban érlelték.

Természetesen arra a kérdésre, hogy erre az egészre tulajdonképpen miért volt szükség, a Maison Mummnál nem azt válaszolták, hogy jó pénzért és a publicitásért bármilyen marhaságot hajlandóak megtenni, hanem azt, hogy a Cordon Rouge Stellar jóvoltából „az űrutazók egy olyan terméket élvezhetnek, amely a Föld talajából származik, illetve az emberiség tudásának és munkájának gyümölcsét, kultúránk szimbólumát” fogyaszthatják el.

Jean-François Clervoy francia űrhajós ehhez azt tette hozzá:

„Az űrben elvesznek a megszokott viszonyítási pontjaink és földi szokásaink. Az egyensúly és a jólét megőrzés érdekében alapevető fontosságú fenntartani egy kapcsolódást a Földhöz és kultúrájához.”

Ennek ellenére vannak kétségeink afelől, hogy ez volt e kapcsolat fenntartásának legkézenekvőbb és leghatékonyabb módja, de mindenesetre tény, hogy a jövő űrutazói akár már valódi francia pezsgővel is ünnepelhetik majd sikereiket az űrben.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!