A klímaváltozás okozta erdőtüzek miatt rekordméretű pusztulást szenvedtek el tavaly a világ trópusi őserdői – állapította meg szerdán kiadott idei jelentésében a World Resources Institute (WRI) kutatóintézet és a Marylandi Egyetem.
Azóta, hogy 2016 óta minden évben kiadják a jelentést, most fordult elő először, hogy a trópusi őserdők pusztulásának fő okaként az erdőtüzeket jelölték meg.
Az elpusztult trópusi őserdők nagysága tavaly elérte a 6,7 millió hektárt, ami 80 százalékkal több, mint 2023-ban.
A jelentésen dolgozó Matthew Hansen, a Marylandi Egyetem elemző laboratóriumának társigazgatója szerint a mért adatok arra figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozásra már nem leszünk képesek hatékonyan reagálni.
A jelentés szerint Latin-Amerikában különösen súlyos volt az erdőpusztulás, ezen belül az amazonasi bioformációban 2016 óta nem volt ilyen nagymértékű.
Brazília – ahol a legtöbb trópusi erdő található – 2,8 millió hektárnyi erdőt veszített el, az összes ország közül a legtöbbet.
Bolíviában, amely tavaly Brazília után a második legnagyobb erdőveszteséget szenvedte el, 2024-ben a szárazság, az erdőtüzek és a kormány által ösztönzött mezőgazdasági terjeszkedés miatt 200 százalékkal nőtt az elpusztult erdőterületek nagysága. A jelentés hasonló tendenciára hívta fel a figyelmet Mexikóban, Peruban, Nicaraguában és Guatemalában is.
Kolumbiában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban a fegyveres konfliktusok is súlyosbították az erdőpusztulás mértékét, miután a fegyveres szervezetek felélik a körülöttük található természeti erőforrásokat.
A trópusi őserdők mellett Kanadában és Oroszországban is hatalmas erdőterületeket emésztett fel a tűz, mindkét ország 5,2 millió hektárnyi erdőt veszített el.
Vannak jó példák is
Ezzel szemben Délkelet-Ázsiában a sokáig érintetlen erdőterületek vesztesége jelentősen csökkent az előző évhez képest: Malajziában, Laoszban és Indonéziában sikerült hatékonyan visszaszorítani a mezőgazdasági terjeszkedést, és erősíteni a természetvédelmet.
A kiemelkedő, jó példák között említette még a jelentés Bolívia déli részén található Charagua Iyambae autonóm terület őslakó közösségét is, amely képes volt megóvni erdeit a tüzektől.
A következő ENSZ-klímacsúcsot (COP30) a brazíliai Belémben rendezik meg novemberben. Rod Taylor, a WRI erdőkért felelős globális igazgatója annak a reményének adott hangot, hogy a csúcstalálkozón javítani tudnak majd a természetvédelem finanszírozási mechanizmusain.
„Jelenleg több pénzt lehet szerezni az erdők kivágásával, mint fenntartásukkal”
- jegyezte meg.
(MTI)