3p

Még soha nem égett le ennyi erdő a világban.

A klímaváltozás okozta erdőtüzek miatt rekordméretű pusztulást szenvedtek el tavaly a világ trópusi őserdői – állapította meg szerdán kiadott idei jelentésében a World Resources Institute (WRI) kutatóintézet és a Marylandi Egyetem.

Azóta, hogy 2016 óta minden évben kiadják a jelentést, most fordult elő először, hogy a trópusi őserdők pusztulásának fő okaként az erdőtüzeket jelölték meg.

Az elpusztult trópusi őserdők nagysága tavaly elérte a 6,7 millió hektárt, ami 80 százalékkal több, mint 2023-ban.

A jelentésen dolgozó Matthew Hansen, a Marylandi Egyetem elemző laboratóriumának társigazgatója szerint a mért adatok arra figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozásra már nem leszünk képesek hatékonyan reagálni.

A jelentés szerint Latin-Amerikában különösen súlyos volt az erdőpusztulás, ezen belül az amazonasi bioformációban 2016 óta nem volt ilyen nagymértékű.

Brazília – ahol a legtöbb trópusi erdő található – 2,8 millió hektárnyi erdőt veszített el, az összes ország közül a legtöbbet.

Bolíviában, amely tavaly Brazília után a második legnagyobb erdőveszteséget szenvedte el, 2024-ben a szárazság, az erdőtüzek és a kormány által ösztönzött mezőgazdasági terjeszkedés miatt 200 százalékkal nőtt az elpusztult erdőterületek nagysága. A jelentés hasonló tendenciára hívta fel a figyelmet Mexikóban, Peruban, Nicaraguában és Guatemalában is.

Kolumbiában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban a fegyveres konfliktusok is súlyosbították az erdőpusztulás mértékét, miután a fegyveres szervezetek felélik a körülöttük található természeti erőforrásokat.

A trópusi őserdők mellett Kanadában és Oroszországban is hatalmas erdőterületeket emésztett fel a tűz, mindkét ország 5,2 millió hektárnyi erdőt veszített el.

Vannak jó példák is

Ezzel szemben Délkelet-Ázsiában a sokáig érintetlen erdőterületek vesztesége jelentősen csökkent az előző évhez képest: Malajziában, Laoszban és Indonéziában sikerült hatékonyan visszaszorítani a mezőgazdasági terjeszkedést, és erősíteni a természetvédelmet.

A kiemelkedő, jó példák között említette még a jelentés Bolívia déli részén található Charagua Iyambae autonóm terület őslakó közösségét is, amely képes volt megóvni erdeit a tüzektől.

A következő ENSZ-klímacsúcsot (COP30) a brazíliai Belémben rendezik meg novemberben. Rod Taylor, a WRI erdőkért felelős globális igazgatója annak a reményének adott hangot, hogy a csúcstalálkozón javítani tudnak majd a természetvédelem finanszírozási mechanizmusain.

„Jelenleg több pénzt lehet szerezni az erdők kivágásával, mint fenntartásukkal”

- jegyezte meg.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!