Bár az szeptemberben évtizedes szinten ritkának számító árvizek pusztítottak Európában és Magyarországon is, a másik véglettel is számolni kell. A világ folyói a korábbinál gyorsabban száradnak ki, azaz veszítik el vízhozamukat a globális felmelegedés miatt. Az elmúlt év negatív rekordot hozott ezen a téren – erre jutott a Meteorológiai Világszövetség (WMO) új jelentésében, amelyről a Futurism hírportál számolt be.
A folyók vízszintje az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent. Az elmúlt évben a világ vízgyűjtő területeinek több mint felében abnormális körülmények alakultak ki, és ezeknek a helyzeteknek a többsége vízhiányt jelentett. Ez összefügg azzal, hogy az időjárási adatgyűjtés kezdete óta a legforróbb év borzolta az emberek idegeit.
A WMO szerint a vízhozamok és a klímaváltozás egyértelműen összefüggnek egymással. „Az víz as kanári a szénbányában, ami jelzi az éghajlat globális megváltozását” – mondta Celeste Saulo a Guardiannak. Arra utalt, hogy régen kanárikat vittek le a szénbányába az oxigén elfogyásának jelzésére. Ha a madár elhallgatott, mert elpusztult, akkor ideje volt az embereknek menekülni a bányából. A szakember szerint a kiszáradás mellett az extrém esőzések okozta áradások is azt jelzik, hogy felborult a világ különböző területeinek vízháztartása a megváltozott időjárás, a légkör átlaghőmérsékletének emelkedése miatt. Emellett mindezek a jelenségek kiszámíthatatlanná váltak, előre jelzésük egyre nehezebb.
A La Nina és az El Nino időjárási anomáliákat, amelyek a Csendes-óceán feletti levegő átlagosnál kisebb, illetve nagyobb felmelegedését jelenik, és a világ számos pontján extrém időjárást okoznak, évszázadok óta ismerik az emberek. A szakértők szerint ezek is „megzavarodtak”. A meteorológusok egyre nehezebben tudják megmondani, melyikük várható Az Amazonas folyó völgyének vízhozama 1902 óta a legalacsonyabb szintre esett 2022 és 2023 fordulóján, amikor a La Nina átfordult El Nino jelenségbe. A WMO jelentése 2023 végéig követi a fejleményeket. Az elmúlt egy év újabb különösen durva hurrikánokat hozott a Mexikói-öböl térségében.