A tudósok régóta vádolják azzal a műanyagipart, hogy az anyagok, amiket az élelmiszerek csomagolásához használnak, felboríthatják az emberek hormonháztartását. Mostanáig ez inkább csak egy megalapozott feltételezésnek volt tekinthető, ám közvetlen bizonyítékok nem álltak rendelkezésre – írta a Business Insider, amely beszámol egy kutatásról, ami ennél többet ígér.
A biszfenol A (BPA) nevű anyagról, amelyet ételek és italok csomagolására használatos műanyagokban használnak, ki tudták mutatni, hogy inzulinrezisztenciát okoz. Ez hozzájárulhat a második típusú cukorbetegség kialakulásához. A kutatók az American Diabetes Association konferenciáján álltak elő vizsgálati eredményeikkel. A következmény az lehet, hogy felül kell vizsgálni például a műanyagpalackok esetén az azok anyagában lévő BPA megengedett maximális mennyiségét.
A kaliforniai állami műszaki egyetem kutatói 40 egészséges felnőttnek véletlenszerűen placebót vagy kis mennyiségű BPA-t adtak napi rendszerességgel. Négy nap után azt tapasztalták, hogy az utóbbiak kevésbé reagáltak az inzulinra, amelynek funkciója az emberek vércukorszintjének szabályozása. A placebót fogyasztó csoport esetén nem volt változás.
A BPA mennyisége napi 50 mikrogramm volt a páciensek súlyának egy kilogrammjára vetítve. Ez az a mennyiség, amit az amerikai környezetvédelmi hatóság (EPA) még elfogadhatónak tart. A vizsgálati eredmények alapján azonban nagyon úgy tűnik, hogy le kell szállítani ezt a határértéket. Más hatóságok szigorúbbak. Az Európai Bizottság például a BPA teljes kitiltását javasolja az élelmiszer-csomagolásokból 2024 után.