5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kisebb kutyák akár kétszer annyi ideig is élhetnek, mint a legnagyobbak. Egy engedélyezési eljárás előtt álló gyógyszer változtatna ezen, évekkel hosszabbítva meg a nagytestű kutyák életét.

Közismert tény, hogy a nagyobb testű kutyák átlagosan jóval rövidebb ideig élnek, mint kisméretű fajtársaik. Míg egy csivava átlagosan 14-16 éves koráig él, addig mondjuk egy dán dog csupán 7-10 évre számíthat. Ez természetesen nagyon szomorú tény e kutyák gazdáinak számára is, akik feltehetően mindent megtennének – és anyagilag is sokat lennének hajlandók áldozni arra –, hogy kedvenceik földi létét néhány évvel meghosszabbítsák.

A várható élettartamban megnyilvánuló, fajon belüli ilyen nagy különbségek nagyon ritkák az állatvilágban. Ráadásul alapesetben az emlősök között a nagyobb méret hosszabb élettel szokott párosulni, hiszen evolúciós szempontból sem „éri meg” felépíteni mondjuk egy elefánt testét néhány éves felnőttkorért, míg mondjuk a rágcsálók csak néhány évig szoktak élni általában.

Szokatlan, hogy ekkora különbségek legyenek egy fajon belül méret és várható élettartam tekintetében - nemsokára segíthetünk tovább élni a nagytestű kutyáknak? Fotó: Depositphotos
Szokatlan, hogy ekkora különbségek legyenek egy fajon belül méret és várható élettartam tekintetében - nemsokára segíthetünk tovább élni a nagytestű kutyáknak? Fotó: Depositphotos

Az ember és egy hormon a hibás

A nagyobb testű kutyák gyorsabb öregedésének pontos mechanizmusa ugyan nincs még feltárva, de a feltételezések szerint a különböző fajtákat létrehozó emberi fajnemesítés hatására alakult ki, ahogy egyes kutyafajok jellemző betegségei is.

Nagyon úgy tűnik, hogy a folyamatban fontos szerepet játszhat egy növekedési hormon, az IGF-1. Ez a hormon a kutyák életének első szakaszában a növekedést serkenti, és részben ez teszi lehetővé, hogy a nagytestű kutyák nagyra nőjenek. A hormon szintje hatalmas különbségeket mutat a kisebb és nagyobb testű fajok egyedei között, akár 28-szoros is lehet.

Gyűrűsférgek, muslicák és egerek esetében már kimutatták, hogy az IGF-1 szintje összefüggést mutat az élettartammal és az öregedéssel, azonban egyelőre nincs átfogó kutatás annak bizonyítására, hogy ez a kutyák esetében is így van.

Van ok bizakodni

Egy Loyal for Dogs nevű, négy éve alapított biotechnológiai cég szerint azonban a bizonyítékok elég erősnek látszanak arra, hogy érdemes legyen ebben az irányban kísérletezni. A cég már ki is fejlesztett egy LOY-001 néven futó szert, amely reményeik szerint képes lehet évekkel növelni a nagytestű kutyák várható élettartamát.

A szer az IGF-1 működésének blokkolásán alapul, és legalább 18 kilogramm súlyú, hét évnél idősebb kutyáknak lehet beadni, méghozzá 3-6 havonta, injekció formájában.

Ugyan a szernek még klinikai vizsgálatokon is át kell esnie, mielőtt engedélyeznék a „lakossági” felhasználását, az FDA, azaz az Amerikai Gyógyszer- és Élelmiszerügyi Hatóság a cég által hozzá benyújtott 2300 oldalnyi dokumentáció alapján úgy döntött, ez „elegendő ahhoz”, hogy a szerrel kapcsolatban „megalapozott reményeket lehessen fűzni a hatékonysághoz”.

A dokumentációhoz csatolták egy közel 500 nagytestű kutyával folytatott publikálatlan, megfigyelésen alapuló vizsgálat eredményét is, amely szerint az alacsonyabb IGF-hormonszinttel rendelkező állatok jobb egészségi állapotnak örvendtek idősebb korukban.

Gyorsított engedélyezés

A következő lépés az lehet, hogy a szer kap egy előzetes engedélyt, amely lehetővé teszi, hogy egyfajta gyorsított eljárás keretében, az alapvető gyógyszerbiztonsági és egyéb vizsgálatok után piacra is kerüljön a szer, miközben még tartanak a hosszú távú hatásokra fókuszáló klinikai vizsgálatok. A Loyal for Dogs reményei szerint ez akár már 2026-ra meglehet, így akkortól már meg is kaphatnák az első nagytestű kutyák az életüket a remények szerint meghosszabbító szert.

Párhuzamosan egyébként a cégnél dolgoznak a LOY-002 és 003 szereken is, ezek ugyanezen a koncepción alapuló, ám szájon át adható változatok lennének.

A New York Times által megkérdezett állatorvos, Kate Creevy, a Kutyaöregedési Projekt munkatársa szerint a szer ígéretes, a fő kérdés azonban az, hogy a pluszban kapott éveikben milyen minőségű életet tudnak élni.

„Ha bebizonyosodik, hogy növeli az élettartamot, engem csak az érdekel, az élet meghosszabbított periódusa jó minőségű élet legyen. Nem akarom a kutyámat két extra évig hanyatló egészségi állapotban életben tartani.”

A Kutyaöregedési Projekt munkatársai egyébként szintén kísérleteznek egy saját, kutyaöregedést lassító, rapamycin nevű szerrel, ez az mTOR nevű molekula blokkolásával működne

Ha a LOY-001-etengedélyeznék és hatásosnak is bizonyulna, akkor az első elfogadott élettartam-meghosszabbító kezelés lenne, ezzel pedig engedélyeztetési szempontból akár az emberek számára fejlesztés alatt álló hasonló célú szerek előtt is segítene ösvényt taposni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!