2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezt állítják a Yale Egyetem kutatói.

A koronavírus-járvány feltartóztatására Kínában elrendelt karantén nem csupán a Covid-19 betegség terjedését gátolta meg, hanem jelentősen javította a levegő minőségét. 

(Illusztráció)
(Illusztráció)

Ezáltal elejét vette több ezer elhalálozásnak a világ egyik leginkább légszennyezett országában

- mutatták ki az amerikai Yale Egyetem kutatói.

A The Lancet Planetary Health című tudományos folyóiratban csütörtökön közzétett tanulmányukban a kutatók arról írtak, hogy a tisztább levegő több - becslésük szerint 12 125 - elhalálozást akadályozott meg, mint a koronavírus-járványban május 4-ig meghaltak - 4633 - száma.

Ez egy nagyon meglepő eredmény. A járvány borzasztó mind Kína, mind az egész világ számára, de a vele járó károsanyagkibocsátás-csökkenés pozitív eredményeket hozott az egészségre nézve

- idézte Kai Chen adjunktust, a tanulmány vezető szerzőjét az egyetem közleménye.

A kutatók kimutatták, hogy

a nitrogén-dioxid-kibocsátás 37 százalékkal csökkent a karantén előtti időszakhoz képest, a szállóporé 30 százalékkal Kína 367 városában.

A nitrogén-dioxid-kibocsátás a karantén előtt - január 5. és 20. között - köbméterenként 40,5 mikrogramm volt például Vuhanban, a járvány kínai gócpontjában, a karantén idején - február 10. és március 14. között - köbméterenként 18,8 mikrogrammra esett vissza. 

A 2,5 mikrométer, vagy annál kisebb szállópor szintje 62,5 mikrogramm volt a karantén előtt sok kínai városban, a karantén idején ugyanezen városokban 36,5 mikrogrammra csökkent.

Ezen károsanyagkibocsátás-csökkenések alapján becsülték meg a kutatók, hogy mennyi légszennyezéssel összefüggő, idő előtti elhalálozásnak vette elejét a javuló levegőminőség.

A kutatáshoz 272 kínai várost érintő korábbi járványtani tanulmányok elhalálozási adatait és a 2018-as kínai statisztikai évkönyv halálozási adatait használták fel.

A szerzők szerint 

a több mint 12 ezer haláleset mintegy kétharmadát szív- és érrendszeri betegségek, valamint a krónikus obstruktív tüdőbetegség okozta volna.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!