6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábban kvázi luxuscikknek számítottak a klímák és bár továbbra sem adják őket olcsón, látványos karriert futottak Magyarországon. Ráadásul slágerlistán maradhatnak a jövőben. Probléma is van velük, ám ezekre lehet orvosság. 

Magyarországon is túlvagyunk az első néhány olyan napon, amely kánikulát hozott. Emellett az Egyesült Államok Texas és Louisiana államaiban bőven 40 Celsius-fok feletti hőségeket mértek a napokban, Indiában pedig több tucat ember halálát okozta egy hőhullám.

Egyre többen klímáznak 

Az extrém meleg együtt jár a légkondicionálók használatának terjedésével. A Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency - IEA) 2018-ban azt jósolta, hogy az évszázad közepére megháromszorozódik ezeknek a berendezéseknek a száma. Ezt részben a nyári hőmérséklet emelkedése okozza, részben pedig az, hogy az átlagemberek is megengedhetik maguknak, hogy légkondicionálókat vásároljanak. A legfrissebb előrejelzések szerint pedig 2030-ig a használatban lévőkön felül további egymilliárd légkondicionálót helyeznek üzembe a világon – írta a Fast Company hírportál a légkondik energiahatékonyságáról szóló cikkében.

Tarolnak a klímák mindenütt. Fotó: Depositphotos
Tarolnak a klímák mindenütt. Fotó: Depositphotos

Az még kérdés, hogy ebből az egymilliárd klímaberendezésből hány landol a magyar lakásokban, ám az biztos, hogy nagy karriert futottak be itthon ezek a berendezések az elmúlt időszakban. A hivatalos adatok szerint ugyanis

  • 2010-ben 100 háztartásra csak 4 klíma jutott,
  • 2015-ban már 7,
  • 2020-ban pedig 14. Vagyis tíz év alatt több mint megháromszorozódott a számuk.

Viszonylag drága készülékekről van szó (akár félmilliót is elkérnek érte), ezért a háztartások anyagi helyzetétől is függ, hogy van-e klíma a lakásban vagy nincs. A jövedelmi tizedek alapján a középen lévő

  • ötödik és hatodik deicilisbe tartózóknál 2010 és 2020 között 3-ról 10-re, illetve 3-ról 17-re nőtt a 100 háztartásra jutó légkondik száma.
  • A leggazdagabbak táborában, azaz a tizedik decilisbe tartozók táborában még markánsabb volt a bővülés: a 2021-es 9 darabos szintről 2020-ra 25-re nőtt, vagyis minden negyedik háztartásban volt kílma. 

Vásárolna-e klímaberendezést a következő 3 évben?

Igen, mindenképp
0%
Talán.
0%
Túl drágák, ezért egyelőre nem.
0%

Hivatalos KSH-adatok a 2020 óta eltelt időszakra vonatkozóan még nincsenek. Az utóbbi időszakban nemeztközi és magyar szinten is két egymásnak ellentétes hatás jelent meg a kílmapiacon. Az egyik, hogy az energiaválság miatt sokan fordultak az energiatakarékosabb fűtési módok felé, márpedig a hőszivattyús elven működő klímaberendezések viszonylag alacsony energiafogyasztás mellett tudnak hűteni vagy fűteni egy lakást. Ez támaszt adhatott a klímakeresletnek. Ugyanakkor - ahogy fentebb szó volt róla - viszonylag drága gépekről van szó, az infláció emelkedése, a mindennapi kiadások növekedése, a reálbérek csökkenése miatt sok háztartás a drágább, tartós háztartási gépek beszerzéséről lemondott vagy későbbre halasztotta a beszerzést. Ez jól látható abból is, hogy a bútorok és műszaki cikkek forgalmának volumene Magyarországon az idei év első négy hónapjában 17 százalékkal esett vissza.

A kiskereskedelmi forgalom jelentős csökkenéséről ebben a cikkünkben olvashat részletesen:

Van azért velük baj 

Bár a hőszivattyús elven működő, számos fűtési, hűtési módhoz képest környezetbarátnak mondott kílmák egyre jobban terjednek, az összkép azért jóval rosszabb. A gond az, hogy becslések szerint áramfogyasztásukkal ezek a berendezések felelnek az üvegházhatású gázok kibocsátásának 4 százalékáért. Ez a kétszerese a legendásan környezetszennyező repülőgépek emissziójának. Emellett az áramszámlát is megdobják. (Persze itt kérdés, hogy a klímával kivátlott másik fűtési rendszer mennyibe került.)

Ráadásul ott van még a hűtőfolyadék, amely többszörösen légszennyező, mint a szén-dioxid-kibocsátás. Bár a világ országai megállapodtak a legrosszabb anyagok használatának betiltásáról, a régi berendezések cseréje időigényes folyamat.

Hamarosan forradalmi változások jöhetnek, több "iskola" létezik

Mindezek tükrében nem meglepő, hogy számos cég dolgozik a légkondicionálók  áramfogyasztásának csökkentésén. A bostoni Transaera 50 százalékos megtakarítást ígér azzal, hogy a berendezések belső részeit speciális anyaggal burkolja be. Ez olyan mint egy szivacs, ami magába szívja a párát. Ezzel megszünteti a légkondik felesleges melléktermékét, a párát kivonja a levegőből. Emellett a hűtés másik oldalán keletkező hővel újra elpárologtatják a „szivacsból” a vizet, így nem kell annak eltávolításával foglalkozni. A klímaberendezéseknél megjelenő víz elvezetése az egyik legbosszantóbb dolog sok esetben, gyarkan ezt úgy oldják meg, hogy egy vödörbe folyik a klíma által "megtermelt" víz. A cég ígérete szerint kiegészítő burkolatuk a hagyományos légkondikban is használható. Nem kell azokat lecserélni az energiamegtakarításhoz. A Transaera a világ legnagyobb légkondigyártójával, a Carrierrel dolgozik együtt találmánya elterjesztésén.

Másik iskolát követ a Blue Frontier startup, amely sót használ a pára kivonásához, hogy a levegőt hűtő berendezés ne fogyasszon többet a pára kivonásával. A vállalat azt ígéri, hogy technológiája annál hatékonyabb, minél nagyobb a külső forróság. Így legjobb pillanataiban akár 90 százalékos energiamegtakarítást is hozhat. Ez a rendszer két év múlva jelenhet meg a piacon, először a nagy épületek hűtésében.

Az izraeli Nostromo „IceBrick” névre keresztelt megoldása a napenergia csúcsidőszakaiban termelt árammal vizet fagyaszt, amit a délutáni forróság enyhítésére használhatnak fel hűtőfolyadékként. A fejlesztők ígérete szerint ez a rendszer irodaház méretben használva lényegében nullára csökkentheti a légkondicionálással járó szén-dioxid-kibocsátást.

A szakértők ezzel együtt azt javasolják, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül az egyszerűbb megoldásokat sem. Ilyen az épületek, házak falának fehér festése, az árnyékot adó fák ültetése vagy a napernyők használata. A jó öreg levegőkeverő propeller is hasznos lehet energiatakarékos megoldásként.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!