Van, ahova nem tehetik be a lábukat, ilyen Észtország is. Kaja Kallas, Észtország miniszterelnöke szerint az a probléma, hogy „nem tudjuk ellenőrizni az összes orosz turistát” – idézi szavait a Kommerszant, a legnépszerűbb, elsősorban gazdasági témákkal foglalkozó orosz online napilap. - Ami azért gond, mert biztonsági fenyegetést jelentenek Észtország számára – hangsúlyozta Kallas a Sky Newsnak adott interjújában .
A kitiltás nyomást gyakorolhat a Kremlre
Szerinte az orosz turisták nyomást gyakorolhatnak a Kremlre, ha saját bőrükön tapasztalják az Európába való beutazás korlátozását. „Az orosz állampolgárok mindössze 10 százaléka utazik külföldre, ők Moszkvából és Szentpétervárról származnak. Ezek az emberek befolyásolják a Kreml döntéseit” – fejezte be Kallas.
Észtország , Lettország, Litvánia és a Cseh Köztársaság leállította a vízumok kiadását az oroszoknak, Dánia és Hollandia pedig nem ad ki rövid távú vízumot.
Finnország szeptembertől felére csökkenti az oroszoktól befogadott schengeni kérelmek számát. Németország, az USA, Portugália, Ciprus és Görögország nem támogatja a vízumkorlátozást. A litván külügyminisztérium az oroszok beengedését javasolja az Európai Unióba (EU), válaszul a Krím tulajdonjogának kérdésére – írja a Kommerszant.
Amelybe belelapozva, egyébként meglepve tapasztalja a magyar olvasó, hogy egyetlen háborús képet nem lehet látni, (a háborút katonai konfliktusként vagy hadműveletként említik, ha egyáltalán ez szóba kerül) viszont annál több luxusúttal és amerikai ingatlanok hirdetéseivel van tele a lap.
Budapest azonban tárt karokkal várja az orosz turistákat, sőt, még több jól fizető vendéget várnának, főleg a fürdőhelyeken.
Igazi gyöngyszem, ahol jó lenni
Jó ott lenni – így is fordíthatnánk a lap másik rovatának címét. Több tucatnyi érdekes túrát, kirándulást kínálnak nem csak a magyar fővárosban, hanem az egész országban. Bár marketing összeállításról van szó – konkrét eurós árakkal, sőt, az orosz és magyar nemzetiségű idegenvezetők nevével, mi több, az őket fuvarozó autó márkájával! - számos egyéb információval is szolgálnak, a több órás vagy egynapos úti célokról.
Első randevú Budapesten – így hangzik az egyik túra neve. „Ez az egyik legszebb európai főváros, igazi gyöngyszem, ahol múzeumok, műemlékek és rejtett kincsek a kezdetektől fogva rabul ejtik a látogatókat és a turistákat… Akik ide jönnek, élvezhetik a város gazdag történelmét, természeti látnivalóit és egyedi konyháját, termálfürdőket, építészeti szépséget, modern éjszakai életet” – ily módon csábít a terjedelmes turisztikai rovat.
Érdekes, hogy mit emelnek ki: például a földalatti barlangokat. Invitálnak romkocsmákba, bemutatják a zsidó Budapestet, nem hagyják ki a Balatont, szépséges úti célként említik a székesfehérvári örök szerelem várát, Buda macskaköves - ? – utcáit, Egert, ami a magyar Pamukkálénak neveznek, és Miskolc-Tapolca fürdőjét. Nem maradnak el a magyar divat ikonikus helyei, a Magyar Nemzeti Galéria, a „Semlői” és a Palveldi (Pálvölgyi) barlang, a sümegi vár és persze a Halászbástya sem. No meg a „Disney stílusú” parlament, mint fő attrakció.
Koktélozni a Dunán, borozni Egerben
Ami az árakat illeti, a Vámház körút és a Fővám téri csarnok 3 órás gyalogos túrája például 56 euróba kerül fejenként, de a vidéki utak, illetve a Budapestet Béccsel összekötők nagyobb csoporttal és busszal, 100 eurót is kóstálnak.
Mi az, amit érdemes még Magyarországon csinálni? Mondjuk átsétálni a Lánchídon, hajókázni és koktélozni a Dunán, borozni Egerben, megnézni a várost felülről, az óriáskerékről, fürdőzni Hévízen és Hajdúszoboszlón. A legtöbb budapesti túra a Belvárosból, a Ritz-Carlton előtt indul. A lap ezután utasok véleményét idézi – persze csak a pozitívumokat kiválogatva – a programokról és az idegenvezetők teljesítményéről.