3p

Fontos információk arról, hogy melyik biztosító társaságnál milyen kárpótlásra számíthatunk.

A mostanában feltűnően gyakori járatkésések miatt előfordulhat, hogy órákig bent rekedünk a váróban. Az utasbiztosítás ilyenkor számla ellenében fedezheti az alapvető szükségletek ellátását, mint például az élelem és a tisztálkodási szerek beszerzését, és, amennyiben indokolt, a ruhanemű vásárlás költségeit is.

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren pár órát el lehet  tölteni, de elég költséges lesz, ha enni és inni kell
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren pár órát el lehet tölteni, de elég költséges lesz, ha enni és inni kell
Fotó: Budapest Airport

Több biztosítónál a járatkésés alatt felmerülő egészségügyi gondok esetében is számíthatunk segítségre, például ha valaki rosszul lesz a hosszú várakozás közepette, és sürgős orvosi ellátásra vagy gyógyszerekre van szüksége.

„Nem minden utasbiztosítás tartalmaz alapból a járatkésésekre kártérítést, ezért célszerű idén nagyobb csomagot választani, mint általában. Ha repülővel utazunk, érdemes kifejezetten olyan utasbiztosítást kötni, amely a légi járatokkal kapcsolatban felmerülő problémák esetén is térít” – hívta fel a figyelmet Kovácsik Tamás, a Grantis vezető tanácsadója.

Hitelkártyához és bankkártyához is járnak utasbiztosítások, de itt is ajánlott minden esetben ellenőrizni, hogy mit térítenek meg, mert a legtöbb ilyen, a kártyához köthető szolgáltatás csak az alapvető dolgokra nyújt fedezetet. Ezekben nem biztos, hogy benne van a poggyász elvesztése és a járatkésés miatti károk megtérítése. Az utasbiztosítások jellemzően 4-6 órás járatkésések esetén térítenek. A kártérítési limitek eltérőek lehetnek, általában 20 és 100 ezer forint körül alakulnak. 

Utasbiztosításhoz kapcsolt kártérítések
Utasbiztosításhoz kapcsolt kártérítések
Fotó: Grantis

A járatkésések évről évre egyre gyakoribbak, többek között a túlzsúfolt légtér, az időjárási viszontagságok és a reptéri sztrájkok miatt. A futball Eb ugyan július 14-én véget ért, de július 26. és augusztus 11. között lesz a párizsi olimpia, amely várhatólag ismét meg fogja terhelni a légtereket.

A járatkésés-, illetve törlés esetén az erre vonatkozó jogszabály szerint a légitársaság is köteles megtéríteni az utasok kárát, amely az út hosszától függően 250-600 euró is lehet. 

Kártérítés akkor jár, ha a repülőjárat legalább 180 percet késett, vagy a járatot törölték, és erről az utazást megelőző 14 napon belül nem küldött értesítést a légitársaság, illetve visszautasították a beszállást, és készült róla írásos jegyzőkönyv. 1500 kilométeres vagy annál rövidebb útvonal esetén 250 eurót, 1500 kilométer felett 400 eurót térítenek az Európai Unión belül, az unión kívüli összekötő járat esetén 3500 kilométer felett pedig akár 600 eurót is fizethetnek. A kártérítési összeg behajtása viszont nem egyszerű folyamat, amelyhez szintén jól jöhet az utasbiztosítás.

A kártérítésnél, ha otthon már becsekkoltunk, nem nézik, hogy „fizikailag” beléptünk-e a reptérre, vagy csak otthonról láttuk, hogy késni fog a gép, és el sem indultunk. Az utóbbi forgatókönyv azonban kevésbé életszerű, ha csak valaki nem egy napra utazott volna el.

Érdekes kérdés, hogy az utasok közül hányan élnek a kártérítés lehetőségével. Erről a Grantisnak sincs információja, amit tudunk, hogy a biztosításközvetítők értékesítési adatai alapján, 2023-ban 495 099 utasbiztosítási szerződést kötöttek.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!