4p

A közelmúltban úgy döntött a kormányzat, hogy komoly összeget áldoz a cigányzene felélesztésére. De vajon hol lehet megtalálni ma ennek a hungarikumnak a helyét?

Hajdanán - vagy hetven éve - léteztek még zenés kávéházak, az éttermekben cigányzenekar szórakoztatta a nagyérdeműt, presszókban, bárokban és mulatókban a legnagyobb hazai táncdalénekesek léptek fel. Létezett olyan fogalom is, hogy zenés felár. Ma azonban legfeljebb kellemes háttér popzene szól, vagy éppen a beszélgetést lehetetlenné téve üvölt valamelyik együttes a hangszóróból.

Forradalmi változáson ment keresztül a vendéglátás

Aztán jött a beatkorszak, és amelyik énekes vagy zenész adott magára, az nem lépett fel vendéglátóhelyen. A diszkókorszakkal pedig beköszöntött a dj-k korszaka. Közben nemzetközivé lett a hazai gasztrokínálat, kimúltak a hagyományos magyar éttermek és a cigányzenekarok is eltűntek.

A közelmúltban azonban úgy döntött a kormányzat, hogy komoly összeget áldoz e hungarikum felélesztésére. Kérdés, kinek? A Belvárosban mászkáló-fotózkodó tizenéves turistáknak? A nyugdíjas, amerikai és német, hajón lakó csoportoknak? Vagy a magyar vendégeknek, akik közül nem mindenki kedveli ezt a műfajt? Biztos, hogy a hazai fine dining helyek, a kínai vagy török étkezdék, az amerikai gyorséttermek, a plázabisztrók, a romkocsmák, esetleg a négy-ötcsillagos szállodák menedzsere, „vevők” erre a stílusú muzsikára, amelyik nem illik kozmopolita világukhoz?

Cigányzene a budapesti Fortuna étteremben, 1966-ban. Hol van ma a helye? Hova menjen, aki ilyet szeretne hallani?
Cigányzene a budapesti Fortuna étteremben, 1966-ban. Hol van ma a helye? Hova menjen, aki ilyet szeretne hallani?
Fotó: Fortepan / Bauer Sándor

A cimbalmos a cimbalmával

Majdnem száz prímás, 45 hegedűs, 60 brácsás, 8 csellós, 73 nagybőgős, 19 klarinétos és 58 cimbalmos zenél majd országszerte az éttermekben. A Muzsikáló Magyarország 2024 program, szakmai zsűri döntése alapján, az egymilliárd forintos keretösszegből közel 100 együttes mintegy 456 muzsikusának négyhavi foglalkoztatását segíti a kormány országszerte.

A Muzsikáló Magyarország 2024 programnak köszönhetően 97, 4-6 fős, vonósokból, klarinétosból és cimbalmosból álló cigányzenekar játszhat majd négy hónapon keresztül a programmal együttműködő vendéglátóüzletekben.

A hírből az is kiderül, hogy a kormány átvállalja a naponta 3 órás éttermi élőzene költségét a vendéglátóhelyektől, a hét négy napján.

Hol van már a Mátyás Pince meg a Csárda étterem?

A mára lezajlott program nyitányaként a Dankó Pista Emléknapon ezek a zenekarok a főváros számos pontján, közel 80 étterem, kávézó és cukrászda teraszán elevenítették fel azt a kort, amikor a vendéglátást még muzsikaszó kísérte hazánkban – fogalmazott akkor a Magyar Turisztikai Ügynökség képviselője. Az intézkedéstől a vendéglátóhelyek bevételének növekedését remélik.

Bárcsak így lenne. Ám ha végig sétálunk például az Andrássy úton vagy a Dunaparton, elég kevés olyan étteremre lelni, amelynek profiljába ma ez a muzsika illene. Hol van már a Mátyás Pince, ahol fél évszázada még kiváló – később tekintélyes állami, szakmai díjakkal kitüntetett - zenészek játszottak! Sőt, a hajdani Intercontinental Csárda étterméből sem hiányozhatott ez a típusú zene.

Ahhoz, hogy a turisták élvezhessék a műfajt magas szinten gyakorló muzsikusok játékát, feltehetően komoly szervezőmunkára és marketingre is szükség van, azaz arra, hogy a cigányzenét kedvelő, hiányoló belföldi és külföldi közönség értesüljön róla, hol hallgathat ilyet rendszeresen.

A fine dininghoz nem illik, de felnőttbarát szállodába se

Lehet, hogy vidéken vagy lagzikban most is sokan táncra perdülnek a cigányzenére – csak hát egyrészt ez már nem a turizmusról szól, másrészt a vidéki vendéglátóhelyek is átalakultak. Egyre kevesebb a hagyományos falusi kocsma, a jobb éttermek is inkább a fine diningra hajtanak, meg a Michelin-csillagra, és főleg rendezvényekből élnek. Szállodai svédasztalos vacsora mellé el lehetne képzelni, de csak hétvégén, bár lehet, hogy a nagy ricsajtól alig lehetne hallani a muzsikát.

De ne luxus felnőttbarát hotelekre gondoljunk, fiatal értelmiségiek által üzemeltetett modern butikhotelekre, meg biogazdasággal házasított panziókra, hanem mondjuk nagyobb borászatok tágas pincéjére, egy-egy turistacsoport fogadásakor.

A zene a világ legtöbb országában ma is része a turisztikai attrakcióknak, a grinzingi sramlitól a francia sanzonig, a kubai salsától a spanyol flamencóig. Az, hogy ismét – okosan - beépítsük a cigányzenét a magyar idegenforgalmi csáberők közé, nem lesz könnyű feladat, ugyanis évtizedek múltak el úgy, hogy erre még csak kísérletet sem tett senki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!