3p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A történet jól ismert: 2025 májusában súlyos áradás következtében a Korond-patak vízhozama a szokásos 100–120-szorosára nőtt, és beáradt a bányába. A látogatóterületet és felszíni részeket is lezárták, azóta sem látogatható egyetlen szint sem. De mi történt azokkal a helyiekkel, akiknek a bevétele szinte csak abból érkezett, hogy egész évben nézelődő és gyógyturisták lepték el Parajdot?

A többszintes látogatóterület több mint 120 méterre nyúlik le a felszín alá, ahol sós falak, sókristályok és föld alatti templom, játszótér, kávézók, 3D-mozi, ökumenikus kápolna várta a vendégeket. A közelben ott a Medve-tó, ami szintén különleges látványosság. A bánya élettérként is működött: kialakítottak benne wellness részleget, gyógyító termeket rendeztek be légúti betegek számára, és klimatoterápia keretében kezeléseket kínáltak.

A parajdi sóbánya 2024-ben megközelítőleg 470 ezer látogatót fogadott, napi szinten a nyári hónapokban akár 2 500–3 000 vendég is érkezett, a legpörgősebb napokon akár 7 300 főt is regisztráltak. Ez a biztató tendencia idén is folytatódott volna: 2025-re mintegy 5 százalékos további látogató-növekedéssel kalkuláltak – ám a tavaszi tragédia alaposan átírta az előzetes számításokat, írja a Turizmus Online cikke.

A lezárt bejárat.
A lezárt bejárat.
Fotó: Lukács Csaba

Lukács Csaba újságíró kollégánk, a Magyar Hang lapigazgatója parajdi születésű, ott a vendégháza mind a mai napig. Ő elmondta, a Parajdra érkező vendégek túlnyomórészt gyógyulás céljából érkeztek – legfőképp szülők hozták asztmás, vagy más légzőszervi panaszokkal rendelkező gyermekeiket magukkal, és maradtak is 8-14 napig általában – a gyógykúra idején. És egyetlen pregnáns adat a jelenlegi állapotokról: a három szovátai négycsillagos hotel forgalma május óta a korábbi évekhez viszonyítva 20-20 százalékra esett vissza, Parajd vendégszáma pedig gyakorlatilag a nullával egyenlő. És mivel a bányát már nem fogják megnyitni a látogatók és a gyógyulni vágyók előtt – ezért az itteni és a környék idegenforgalmát újra kell tervezni.

Lezárva.
Lezárva.
Fotó: MTI/Veres Nándor

Mivel korábban az égvilágon semmit nem kellett a helyi turisztikai szolgáltatóknak azért csinálni, hogy érkezzen a vendég – kényelmes helyzetben voltak. Ennek a májusi tragédia egycsapásra véget vetett. És aki nem keres új, más megoldásokat, amely a környékre vonzza a látogatót – az a közeljövőben csődöt jelenthet. Milyen alternatív megoldások lehetnek? Öko- és aktív turisztikai programok, olyan niche-piacokon való megjelenés, mint például az erdei gombák ismeretét gazdagító séták, vagy e-biciklikkel kerékpáros túrák a környéken – csak néhány azon lehetőség közül, ami életben tarthatná a helyi turizmust. Mert ugyan a katasztrófaturizmus ma még fellelhető Parajdon – eljönnek a turisták, megnézik a lezárt bejáratot, vesznek sót emlékbe a bejáratnál meg a kürtöskalácsot – de ennyi. És ez nem tarthat sokáig. A bánya már soha nem fog ismét megnyílni. Az egyetlen lehetséges megoldás lehet a bányanyitásra, ha az óriás méretű sótömbben valahol másutt ismét kivájnak tömböket és ott alakítanak ki vájatokat – de ez még sok-sok évbe beletelhet, ez a jövő zenéje.

A cikk folytatása Klasszis Csoport-beli laptársunk, a Turizmus Online oldalain olvasható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!