A romániai munkaerő számára az intézet szerint nem Magyarország az elsőrendű célpont, egy korábbi, 2005-ös kérdőíves felmérés szerint a román munkavállalóknak csak 6 százaléka jelölte meg Magyarországot célországként. Az Európai Unió országaiban már jelenleg is 2,2 millió román állampolgár dolgozik, elsősorban Olaszországban és Spanyolországban.
A kutatás szerint Bulgáriából nem lehet jelentősebb számú munkavállalóra számítani.
"Nem emelkedik jelentősen a kivándorló román munkavállalók száma"
A román kormány egyébként arra számít, hogy az ország 2007-ben esedékes EU-csatlakozása után csak néhány százezren fognak kivándorolni munkavállalás céljából - ezt a román munkaügyi miniszter közölte. Gheorghe Barbu egy konferencián elmondta, hogy aki akart, az már elment külföldre dolgozni, számuk a jövőben nem fog jelentősen emelkedni.
A miniszter egyebek mellett utalt arra is, hogy Finnország és Észtország már jelezte: teljes mértékben megnyitja munkaerőpiacát a román és bolgár állampolgárok előtt a csatlakozás után. Németországgal és Spanyolországgal már van egy megállapodásuk a munkavállalásra vonatkozóan, előkészületben van egy hasonló Olaszországgal.
A brit kormány korábban utalást tett arra, hogy a 2004-es EU-bővítés utáni gyakorlattal ellentétben nem fogja azonnal korlátozás nélkül beengedni a brit munkapiacra a román és a bolgár munkavállalókat a két ország uniós csatlakozása után. Szlovákia és Csehország még nem döntött arról, hogy megnyitja-e munkapiacát, és egyelőre a többi uniós tagország sem foglalt határozottan állást a kérdésben.