6p

Az európai gazdaság lassan hagyja maga mögött a recessziót; a megkérdezett európai vállalatvezetők döntő része nem lát változást az általános gazdasági környezetben. A magyar vállalatok ennél is pesszimistábbak, itthon a nemfizetés 1250 milliárd forint veszteséget okoz a cégeknek.

Európa befagyott

Az Intrum Justitia követeléskezelő cég fizetési hajlandóságot vizsgáló felmérése szerint a késedelmes fizetésekből adódó pénzügyi nehézségek a mai napig valós fenyegetést jelentenek a vállalkozások versenyképességére. A vállalatok nem igazán tudtak a nehézségekből kitörni. A késve fizetés és a leírási veszteség az európai vállalatok számára 360 milliárd euró veszteséget jelent. A leírási veszteség 3 százalékról 3,1 százalékra nőtt. Ráadásul a vállalatok többsége a fizetési kockázat növekedésével számol.

A csökkenő bevételek és az egyre gyakoribb likviditási problémák mellett még a jól teljesítő vállalkozások számára is nehéz a növekedés. A fejlesztések hiánya miatt gyakori a munkaerő leépítés és a létszámbővítés elhalasztása. 2014-ben a 31 EU-ország mellett Bosznia és Szerbia vett részt a felmérésben, és a válaszokból az derült ki, hogy európai szinten a megkérdezettek 72 százaléka nem lát pozitív változást üzletmenetében, és 46 százalékuk a fizetési kockázat emelkedésére számít.

Nem javult a bankokkal kapcsolatos bizalom sem, a cégek többsége úgy véli, fizetési nehézség esetén a pénzintézetek nem fognak segíteni. Volt olyan szempont ugyanakkor, ahol számottevő javulás tapasztalható. Folytatódott ugyanis a 2012 óta tartó javuló tendencia, és mindenhol csökken a fizetési idő. A fizetés átlagos időtartama a fogyasztói szférában 34, a kereskedelmi szférában 47, az állami szférában pedig 58 nap.

Dél-Európa szenved, észak jobban áll

A kutatás eredményei alapján továbbra is a skandináv országok és Svájc a legjobban fizető országok, legrosszabbul pedig Portugália, Görögország, Románia, Spanyolország és Olaszország teljesít. A veszélyzónában lévő országok - Ciprus, Görögország és Spanyolország - eredményei pedig tovább gyengültek a tavalyi felméréshez képest. Az európai átlagot egyébként durván lehúzták a dél-európai országok.

Magyarország fenntartotta tavalyi helyét, így továbbra is a veszélyzónában, de annak tetején szerepel a fizetési kockázat tekintetében. Ez önmagában is biztató, hiszen a legnagyobb kockázattal bíró országok körében rajtunk kívül mindenhol romlott a helyzet. Mindez reményt ad arra, hogy Magyarország fentebb kapaszkodik, és a veszélyzónából a közepesen kockázatos országok közé kerüljünk.

A legjobb eredményeket változatlanul Skandináviában és Svájcban mérték. A leírási veszteségek még a legbiztonságosabb országokban is 1 százalék felett van. A rossz trendet az is mutatja, hogy 2004-ben még 2 százalék alatti leírási veszteség 3,1 százalékra nőtt. Mindez azt jelenti, hogy évről évre nagyjából 150 milliárd eurót buknak a kintlevőségeken a vállalatok.

A fizetési idő csökkenése nagyon pozitív, igaz ebben jelentős szerepe van annak is, hogy a vállalatok jóval tudatosabbak lettek. A statisztikák azt mutatják, hogy a lejárt 90 napos tartozások még viszonylag jó hatékonysággal hajthatók be, míg fél év után drasztikusan csökken a behajtás valószínűsége. Magyarországon azok a cégek, amelyek átadják követeléskezelőknek ezt a feladatot, 89 nap után teszik meg.

A nemfizetés hátterében továbbra is a legfontosabb ok a lánctartozás, egyfajta ördögi kör alakult ki: aki késve jut a pénzéhez, maga is késve fizet.

A vállalakozások ugyan az alaptevékenységüket végzik, de általánosságban elmarad a fejlesztés, nincsenek új termékek, mindez pedig a munkaerőpiacra is negatívan hat. A kockázatos országokban továbbra is elbocsátásokkal reagálnak a nehézségekre a vállalatok, miközben a jobban prosperáló országoknál éppen a fejlesztések generálják az új munkahelyek létrejöttét. A cégek 40 százaléka nem tervez munkaerő felvételt, 26 százalékuk pedig alkalmazottak elbocsájtását tervezi.

1250 milliárdos bukás Magyarországon

Magyarországon tovább nőtt a leírási veszteségek aránya, az ugyanis 4-ről 4,3 százalékra ugrott. Ez pedig Felfalusi Péter, az Intrum Justitia vezérigazgatója szerint előrevetíthető volt a korábbi lejárt követelések miatt. A kkv-k 59 százaléka továbbra is a túlélésért küzd.

Döbbenetes, hogy csupán a megkérdezettek mindössze 2 százaléka érez általános gazdasági fellendülést. Nem meglepő, hogy mindezek alapján 95 százaléka nem vár pozitív változást üzletmenetében. A válság elhúzódó hatása a magyar vállalkozásokra: a cégek közel 80 százaléka számol be mind a csökkenő értékesítésről, elmaradó fejlesztésekről és a fejlődés megtorpanásáról. Magyarországon a nemfizetésből adódó veszteség 1250 milliárd forintot jelent a magyar gazdaság számára.

A lejárt követelések alapján az Intrum vezetője szerint ugrásszerű javulásra nem lehet számítani, ugyanakkor a következő időszakban 4 százalék alá visszacsúszhat a lejárt követelésekből adódó veszteség.

Borúlátók a magyar cégek

Magyarországon is tapasztalható, hogy az adós pénzügyi nehézsége okozza a késedelmes fizetést, ugyanakkor van egy másik elszomorító tény is. A szándékos késedelem 40 százalékos, ami az egy évvel korábbi 35 százalékkal szemben nagyon komoly növekedést jelent. Ráadásul a szakértő szerint ezek a visszatartott számlák nem a kkv-k egymás közötti kapcsolatából származik, hanem általában a nagyvállalatok tartják vissza a pénzeket.

A magyar vállalkozások számára a válság hatására tovább romló eredmények tapasztalhatók a gazdasági fejlődés terén. A leggyakoribb problémák, hogy a felmérésben résztvevők szerint nem fejlődik megfelelően a cégük, illetve továbbra is csökkenő értékesítéssel kell, hogy szembenézzenek. Szintén sokan jegyezték meg, hogy kevesebb fejlesztésre van lehetőség, és csak a főtevékenységükre tudnak fókuszálni.

Elvileg a vállalatok számára segítséget jelentene az Európai Fizetési Direktíva. Az EU átlagához képest hazánkban kevesebben ismerik a szabályozást, de igazán széles körben még Európában sem ismert. Itthon csupán a vállalatok 6 százaléka használja az ez által biztosított 40 eurós költségátalányt.

A magyar vállalakozások az európai átlagnál sokkal pesszimistábban látják a jövőt. Felfalusi Péter, az Intrum Justitia vezérigazgatója szerint a 2014-es felmérésének eredményeiből egyértelműen látszik, hogy a késve fizetők jelentős rizikót jelentenek a vállalkozások napi üzletmenetében. A késedelmes fizetés csökkenti a likviditást, növeli a behajthatatlan követeléseket, és gátolja a további bővülést. A szigorú és következetes hitelezési szabályok alkalmazása az egyetlen járható út mind a kisebb vállalkozások, mind a nagyvállalatok számára, és ebben a követeléskezelőknek kulcsszerepük lesz a jövőben is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!