Az első negyedév végén érvényes engedélyek, és bejelentések száma 44.395 volt, egynegyedével kevesebb, mint egy évvel korábban. Az érvényes általános engedélyek száma változatlan maradt, a bejelentések száma pedig egyharmadával mérséklődött.
A munkaügyi központok az első három hónapban 2707 általános és 76 mezőgazdasági szezonális munkavállalási engedélyt adtak ki, a bejelentések száma 6101 volt.
Román munkavállalókat jelentettek be a legnagyobb számban, 4703-at, amely az összes kibocsátott engedély és a bejelentések számához képest mintegy 53 százalékos arányt jelent. A román állampolgárokat nagyságrendben az ukránok követték, a részükre kiadott engedélyek száma 1027, mintegy 12 százalékos aránnyal, a 420 szlovák munkavállalóhoz (5 százalék) hasonló nagyságrendű volt a kínai állampolgárok részére kiadott engedélyek száma, 417, ami szintén az engedélyek 5 százalékát teszi ki.
Az Európai Unió, a Magyarországgal határos országok, illetve az Európán kívüli országokra kibocsátott engedélyek, bejelentések számát tekintve az EU-ból érkező bejelentett munkavállalók száma 6.015 volt, az összes 68 százaléka, ebből a korábbi tagállamokból, az EU-15-kből 705 munkavállaló érkezett, számuk az unióból jött munkavállalók 8 százalékát tette ki.
A kiadott általános engedélyek alapján az ágazatokat tekintve az építőipar vezet egyötödös részaránnyal, ezt követi a szálláshely szolgáltatás, vendéglátás egytizedet meghaladó részesedéssel, a nagy- és a kiskereskedelem 6-6 százalékkal.
Az év elején lépett hatályba az a módosítás, amely újraszabályozza a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező külföldiek magyarországi foglalkoztatásának rendjét.
Ennek értelmében nem kell a munkáltatónak a munkavállalást engedélyeztetnie, ha a foglalkoztató menedékesként, oltalmazottként, bevándoroltként, letelepedettként nyilvántartott munkavállalót kíván foglalkoztatni, illetve, ha a munkavállaló - a magyarországi munkavégzéshez - rendelkezik a szabad mozgás és tartózkodás jogával.
A foglalkoztatónak ebben az esetben értesítenie kell a foglalkoztatás helye szerinti illetékes munkaügyi központot, a jogszabály meghatározása szerint a foglalkoztatást be kell jelentenie. Szintén csak bejelentési kötelezettsége van a munkáltatónak az Európai Unióból érkező állampolgárok és hozzátartozóik foglalkoztatásakor.
A szezonális foglalkoztatás 12 hónapon belül legfeljebb 150 napra engedélyezhető. A 12 hónapos időtartamot a munkavállaló szezonális foglalkoztatására kiadott első engedélyben megjelölt legkorábbi munkavégzés kezdő napjától kell, hogy számítsa. Az EU-ba nem tartozó országok állampolgárainak foglakoztatását a munkaerő piaci helyzet vizsgálata alapján a munkaügyi központokkal kell engedélyeztetni, ezek az általános engedélyek.