Két hónapos tárgyalási sorozat után kedden végre a munkaadók, a szakszervezetek és a kormány megállapodásra jutott a jövő évi minimálbér összegét illetően. Ez alapján 2013-ban a minimálbér 98 ezer forint lesz a jelenlegi 93 ezer helyett egy 5,4 százalékos emelést követően, a szakmai bérminimum pedig 114 ezer forintra emelkedik a mostani 108 ezer forintról, ami 5,5 százalékos emelést jelent. Bruttó értéken bár ez elmarad az idei kiugróan magas, 19 százalékos emeléstől, az azt megelőző évek mértékének mégis megfelel a mostani 5,4-5,5 százalék.
Ennél azonban sokkal érdekesebb, hogy a mostani emelés, az érvényben lévő adó- és járulékfizetési szabályok azt is eredményezik, hogy évek óta nem volt ekkora nettó bérnövekedés a minimálbérért dolgozók esetében. Most ugyan meg lehetne említeni az idei 19 százalékos minimálbér-emelést, ám annak teljes növekményét elvitte az adójóváírás kivezetése. Persze, az emiatt megnövekedett pluszteher a munkaadóknak jelentett már gondot, ezért bérkompenzációt vezetett be a kormány, bár ez már egy másik történet - a lényeg, hogy hiába emelte a kormány drasztikusan a bruttót, a nettónak lényegében csak a szinten tartását eredményezte.
A jövő évi változáshoz visszatérve a 98 ezer forintos bruttó azt eredményezi, hogy 64 190 forint nettót vihetnek haza az érintettek, ami 5,4 százalékkal (ami megegyezik a bruttó változásával is) vagyis 3275 forinttal magasabb összeg az idei 60 915 forintnál.
2008-ig visszamenőleg kiszámoltuk a mindenkori bruttó minimálbérekből hazavitt nettó összegeket is. Ez azt jelenti, hogy ha valaki az elmúlt öt évben folyamatosan minimálbéren volt foglalkoztatva, akkor mindössze 8000 forinttal élhet több pénzből jövőre (ez egyébként 14,2 százalékos emelkedést jelent), mint tette azt 2008-ban, amikor is a 69 ezer forintos bruttó minimálbérhez 56 190 forintos nettó tartozott.
A 2008-as év azért is érdekes még, mert a jövő évi 5,4 százalékos nettó emelkedésnél magasabbról legutóbb ebben az évben árulkodnak az adatok. Akkor az előző évhez képest 8,9 százalékkal emelkedett a nettó kereset a minimálbérért dolgozók esetében.
Az idei évben a cikkünk elején említett nettó bérek szinten maradását igazolja az is, hogy az előző évhez képest mindössze 0,5 százalékkal, vagyis 315 forinttal vihettek haza többet 2012-ben az érintettek, mint 2011-ben.
Reálszinten is emelkedés jöhet?
Jövő évre a kormány 5, míg a Magyar Nemzeti Bank 5,2 százalékos inflációt vár. A kalkulációnkban az egyszerűség kedvéért mi egy köztes, 5,1 százalékos inflációval számoltunk, ez pedig azt jelenti, hogy jövőre a minimálbér szintjén 0,3 százalékos reálbér-emelkedés következhet be, ami gyakorlatilag stagnálásnak felel meg. Tehát a körülmények és az adatok ismeretében elmondható, hogy jövőre a minimálbéresek, ilyen fogyasztói árindex mellett nem fognak jobban élni, mint idén.
Az elmúlt évekre visszatekintve egyébként az látszik, hogy utoljára 2008 volt az az év, amikor jobban élhettek a minimálbérért dolgozók, hiszen hiába volt abban az évben 6,1 százalékos az infláció mértéke, a nettó bér 8,9 százalékkal növekedett előző évhez képest, ami majdnem 3 százalékos reálszintű emelkedést eredményezett. Azóta évről évre kevesebb pénzből kell kijönniük a minimálbéreseknek reálértéken, ahogy az a grafikonon is látható.
Székely Sarolta
mfor.hu