Miután a pártok is megszavazták, a digitális átállás gyakorlati feltételeinek megvalósítása is megkezdődhet Magyarországon. A kétharmados többséget igénylő törvény elfogadásával régi tartozását egyenlítette ki a parlament: a médiaszabályozás rendezetlensége miatt már az Európai Bíróság is "kóstolgatta" Magyarországot.
A törvény megszavazásával viszont már megvannak a feltételei a 2012-re kötelező átállásnak - mondta el csütörtöki sajtótájékoztatóján Sarkady Ildikó, a Miniszterelnöki Hivatal médiapolitikai főtanácsadója.
Politikai felügyelet
A következő lépés a hálózat üzemeltetésére szóló pályázat kiírása lesz. A most elfogadott törvény szerint október 31-ig kell megirdetni a tendert, amelyen kiválasztják, ki fogja üzemeltetni a tévéadások továbbítására alkalmas hálózatot. Lapinformációk szerint a legesélyesebb jelölt a digitális tévézéssel jelenleg is kísérletező Antenna Hungária Zrt., emellett - lapinformációk szerint - a Magyar Telekom is indulna a pályázaton.
A tendert a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) fogja lebonyolítani, de a politikusok is ott lihegnek majd a szakmai testület nyakában: a tendereztetés folyamatát egy eseti parlamenti bizottság felügyeli, olyan "nehézfiúkkal", mint az MSZP-s elnök Jánosi György és a fideszes alelnök Deutsch-Für Tamás. A bizottság tagjai is kipróbált politikai veteránoknak számítanak: Pető Iván (SZDSZ), Herényi Károly (MDF) és Lukács Tamás (KDNP) fogja figyelemmel kísérni a pályázatot.
Széles körben elterjedt egyébként az a vélemény is, hogy a konszenzus nem véletlenül született most meg. A két nagy politikai párt ugyanis megállapodott arról, hogy lesz egy olyan ingyenesen is fogható csomag, amelyben politikailag többé-kevésbé elkötelezett televíziók, a HírTV és az ATV is helyet kapnak. Osztozkodásra ugyanis bőven van hely.
A jelenlegi, analóg földi sugárzásban csupán három csatornát lehet továbbítani, amiket akár egy sima szobaantennával is foghatnak a nézők: ez a három televízió jelenleg az m1, a TV2 és az RTLKlub. A digitális átállás után azonban több - szám szerint nyolc - frekvenciatartományon lehet majd adást sugározni, tartományonként akár tíz csatornával is. (Igaz, első körben nem indul el az összes, a szaknyelvben multiplexnek nevezett tartományban a sugárzás, csak ötben.)
Támogatott set-top box
Az üzlet persze nem az ingyen nézhető csomagban lesz, hanem az összes többiben: mivel az ország lakosságának egyharmada még mindig sima antennával néz tévét, ők lehetnek a célcsoport. Csak arról kell őket meggyőzni, hogy bizony megéri egy keveset fizetni is a televíziózásért. Az is vonzó lehet ezen réteg számára, hogy csupán egy digitális jelek átalakítására alkalmas készüléket (set-top boxot) kell vásárolni, és máris jön az adás.
Sőt. Lehet, hogy még ennyit sem. Sarkady Ildikó szerint ugyanis a pályázatban pluszpontot ér, ha a szolgáltató "ingyen" (valójában nyilván a szolgáltatás árába beépítve) adja oda és szereli be a set-top boxokat a háztartásokban.
Olyan területen is népszerű lehet viszont a digitális földi sugárzású tévéadás, ahol elvileg lenne lehetőség a sokkal fejlettebb kiegészítő szolgáltatásokat nyújtó interaktív tévézésre is. Magyarországon ugyanis egyelőre nincs fogyasztói igény az olyan tévés szolgáltatásra, amelynél akár e-mailt is küldhetünk, virtuálisan beszállhatunk játékokba, ezért az új szolgáltatás áraival hódíthat el nézőket akár a kábelesektől és IP-tévéktől is.
L. Nagy Gábor