Mozgalmas napra sikeredett a szerdai a Telekom számára, hiszen Telenoros együttműködés és GTS-es felvásárlás bejelentése mellett közölték 2014-es eredményüket és 3 éves tervszámaikat is. Előbbi számai nagyjából megfeleltek a portfolio.hu által összeállított piaci konszenzusnak, utóbbival kapcsolatban pedig inkább pozitív változásokat közölt a menedzsment.
2014 negyedik negyedév: vegyes számok
Ugyan a tavalyi év utolsó 3 hónapja során a bevétel minimálisan elmaradt mind a piaci várakozásnál, mind a 2013-as értéknél, a Telekom EBITDA-ja kedvezően alakult. A 41,9 milliárdos érték ugyanis a tavalyinál 7,9, a várakozásokhoz viszonyítva pedig 2,1 százalékkal jelent magasabbat. A jelentés szerint az EBIDTA javulása elsősorban a személyi jellegű költségek 4,2 milliárdos csökkenésének köszönhető, ennek közel fele viszont inkább technikai jellegű javulás, hiszen a végkielégítési költségek eltérő ütemezésének a következménye.
A működési eredmény szintén jobb lett a vártnál, az adózott eredmény ugyanakkor a 2013-asnál 2,1 milliárddal magasabb nyereségadó miatt jóval a várt alatt alakult.
A szabad cash flow a 2013. évi 0,6 milliárd forintról -13,8 milliárd forintra csökkent 2014-ben, mivel az 1,8 milliárd forinttal magasabb EBITDA-t és a kedvezőbb működőtőke teljesítményt ellensúlyozta a Capex kifizetések 22 milliárd forintos emelkedése, ami a magasabb frekvencia licenszdíj fizetéseket tükrözi.
A Telekom nettó adósságállománya a 2013. végi 381,2 milliárd forintról 2014 végére 442,2 milliárd forintra nőtt, elsősorban az 58,7 milliárd forint frekvencia licenszdíj kifizetés és a jövőbeni éves frekvencia díjak jelenértékének, 39 milliárd forint aktiválásának következtében. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) 45,7 százalékra nőtt 2014 év végére.
Ez utóbbi érték azért fontos, mivel meghatározza a társaság osztalékpolitikát, hiszen a menedzsment az eladósodottsági rátát 30%-40% közötti céltartományban kívánja tartani. (E cél miatt nem jelent meglepetést, hogy a 2014-es év után nem terveznek osztalékot fizetni. Ez már a harmadik negyedéves jelentést követő sajtótájékoztatón elhangzottakból is látható volt: Hosszabb távra elbúcsúzhat az osztaléktól a Telekom)
Újra jöhet az osztalék
Ugyanakkor a részvényesek szempontjából jó hír, hogy a társaság vezetése szerint előreláthatóan részvényenként minimum 15 forint osztalékot tud majd kifizetni részvényeseinek a 2015. évi eredmények után. Vagyis az eladósodottsági ráta év végére 40 százalék alá csökkenhet.
A menedzsment tervei szerint a bevételek 2017-ig egyébként mintegy 2 százalékos évesített növekedési ütemmel emelkednek majd 2012-höz képest. Ugyanakkor az EBITDA várhatóan a korábbi előrejelzéseknél magasabb lesz, részben a jelenlegi létszámleépítési programnak köszönhetően, részben pedig a hálózatfejlesztés nyújtotta piaci lehetőségek kihasználásának.
Mindezek következtében a menedzsment jelenleg úgy gondolja, hogy az EBITDA legalább 185 milliárd forint lesz. A kb. 80 milliárd forint Capex célkitűzés változatlan, ugyanakkor a szabad cash flow célkitűzést legalább 50 milliárd forintra emeli a Telekom 2017-re.
mfor.hu
A szerző rendelkezik Telekom részvényekkel