[ajanlo=553][igazitas=right/]A szakmai szervezet szerint az energiaellátás javítására 2030-ig összességében 17 ezer milliárd dollárnyi beruházást kellene megvalósítani, ebből évente 18,7 milliárd dollárt kellene költeni a finomítói kapacitások bővítésére. Ennek legalább kétharmadát a fejlődő országokban kellene megvalósítani, miután az iparilag fejlett országokban komoly környezetvédelmi akadálya van új finomítók építésének - szögezi le a jelentés, megállapítva: az Egyesült Államokban például egyetlen finomító nem épült az elmúlt 30 évben.
Ha ezek a beruházások elmaradnak, akkor a kőolaj 2030-ban a jelenlegi árhoz képest kétharmaddal is magasabb lehet, írja az MTI. Hétfőn délelőtt 60 dollár körül alakult a kőolaj ára New Yorkban, de augusztus végén már elérte a 70 dollárt is.
Mindamellett a párizsi szervezet vezetői felhívták a figyelmet arra, hogy az energiatermelésnek a környezetet károsító hatásai miatt nem lehet célja a kitermelés 50 százalékos növelése. A termelés 50 százalékos növekedése azt jelenti, hogy 50 százalékkal növekszik az üvegházhatás is, ezért szükség van takarékosságra, a fogyasztói szokások megváltoztatására - mondják az IEA szakértői.
Menedzsment Fórum
2030-ig elegendők a fosszilis készletek
A világ energiaszükséglete várhatóan megkétszereződik 2030-ban, s hogy a növekvő keresletet ki lehessen elégíteni, nemcsak a kitermelést kell növelni, hanem a finomítói kapacitásokat is jelentősen bővíteni kell, állapította meg hétfőn közzétett elemzésében a Nemzetközi Energiaügynökség(IEA).