A társaság közleményében ismerteti: az MVM Csoport 2013-ban 106 milliárd forint adó, kamat- és értékcsökkenés leírása előtti (EBITDA) eredményt realizált, s 22 milliárd forintos mérleg szerinti eredménnyel zárta az évet.
Az MVM Zrt. a közgyűlés döntése értelmében részvényenként 300 forint, összesen 10,174 milliárd forint osztalékot fizet. Az adózott eredmény fennmaradó részét az eredménytartalékba helyezik, s a tervezett fejlesztések finanszírozására fordítják.
A társaságcsoport adózott eredménye 2012-ben meghaladta a 73 milliárd forintot, a magas eredményhez több egyszeri tétel is hozzájárult, összesen csaknem 30 milliárd forint értékben. Az MVM Zrt. 2012-re részvényenként 400, összesen 10 milliárd forint osztalékot fizetett.
A közlemény kitér arra is, hogy az MVM 2013 elején a folyamatok átláthatóságának javítása és a költségek optimalizálása érdekében átalakította az egész vállalatcsoportra kiterjedő vállalatirányítási rendszerét.
Tagvállalatai közül az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. európai szinten is kiemelkedően biztonságos üzemelés mellett 15 370 gigawattóra (GWh) áramot termelt. Az idén a legfontosabb feladat a 2. blokk üzemidő-hosszabbításához szükséges engedélyek megszerzése lesz.
Az E.ON-tól 2013-ban megvásárolt Magyar Földgáztároló Zrt. és Magyar Földgázkereskedő Zrt. a közlemény szerint jelentős mértékben hozzájárult az MVM Csoport árbevételének növekedéséhez.
A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. forgalma tavaly meghaladta a 42 terawattórát (TWh). A társaság egyik legnagyobb energiakereskedője, az MVM Partner Zrt. a teljes villamosenergia-rendszeren forgalmazott mennyiség mintegy kétharmadát, 26 821 GWh villamos energiát értékesített tavaly. Kimagaslóan jó évet zárt az MVM OVIT Zrt. is, 2013-ban a társaság árbevételének közel 50 százaléka a csoporton kívül megkötött szerződések teljesítéséből származott, és meghaladta az 53 milliárd forintot.
A társaságcsoport a közlemény szerint kiemelkedő költségvetési befizető, különböző adónemekben tavaly több mint 145 milliárd forinttal, az elmúlt négy év során összesen több mint 520 milliárd forinttal járult hozzá az államháztartáshoz. Mindezt az tette lehetővé, hogy az MVM a cégcsoport átvilágítása és a korábbi veszteségforrások felszámolása után az elmúlt négy évben növekedési pályára állt. Az MVM meglévő eszközeire és szakértelmére alapozva az alaptevékenységhez jól illeszkedő területekre is belépett, fél évszázados fennállása alatt az elmúlt négy évben realizálta a legjobb termelési és értékesítési eredményeit, ezzel Közép-Európa egyik meghatározó vállalatává vált - írják.
A közlemény szerint Baji Csaba, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója közölte: a nemzeti tulajdonú csoport regionális szinten is meghatározó. Egyik fő célja a Nemzeti Energiastratégiával összhangban álló energiapolitika megvalósítása. A csoport további célja az ellátásbiztonság növelése és az energiafüggőség csökkentése, a nemzeti vagyonelemek gyarapítása az energetikában, az energiatermelés és -szolgáltatás fenntartható fejlesztése, valamint a további növekedés a hitelképesség megőrzése mellett.
MTI