4p

1991. április 16-án alakult meg a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet.

A karitatív szervezetet az újjáalakult Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsába tömörült egyházak (református, evangélikus, baptista, metodista, ortodox), továbbá az unitárius egyház, az Üdvhadsereg, valamint magánszemélyek Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat néven hozták létre (Kelet-Európában ez volt az első szeretetszolgálat). A segélyszervezetnek, amelynek nevét 2004-ben módosították Magyar Ökumenikus Segélyszervezetre, megalakulása óta Lehel László evangélikus lelkész a vezetője. Az egész országra kiterjedő humanitárius szolgálatban több mint 300 főállású munkatárs vesz részt, munkájukat a szervezet megalakulása óta sok ezer önkéntes segíti. A szervezet jószolgálati nagykövete Lévai Anikó, Orbán Viktor kormányfő felesége és Kovács István (Kokó) olimpiai bajnok ökölvívó, és számtalan ismert ember állította népszerűségét a jó cél szolgálatába.

A szeretetszolgálat tevékenységének középpontjában a humanitárius segítségnyújtás áll, amelyet nemre, nemzetiségre, vallásra és világnézetre való tekintet nélkül folytat. Munkájára pártatlanság, függetlenség és semlegesség, a nemzetközi humanitárius és fejlesztési elvekhez való ragaszkodás jellemző, missziós tevékenységet nem végez. Legfőbb szempontja a válsághelyzetbe került emberek alapvető szükségleteinek kielégítése, a kiváltó okok kivizsgálása, mielőbbi felszámolásuk elősegítése. A szervezet célja, hogy ne csak átmeneti segítséget nyújtson a bajba jutottaknak, hanem kiutat is mutasson a szegénységből. 

Mesél a múlt rovat »Kiemelkedően közhasznú szervezetként állami támogatást élvez, ezenfelül anyagi forrásait a hazai és nemzetközi szervezetek, európai uniós alapok, vállalatok, magánszemélyek pénzbeli és természetbeni adományai biztosítják. A rendszeres adományozók száma meghaladja a tízezret. 

A karitatív szervezet első magyarországi intézménye 1992. szeptember elsején kezdte meg működését. A Budapest XIII. kerületében alapított szociális központ célja a munkájukat, otthonukat elvesztők mindennapi megélhetésének biztosítása volt. Ma már az ország több pontján (Debrecen, Gyula, Kastélyosdombó, Miskolc, Olaszliszka, Orosháza, Szendrő, Szolnok) működnek ellátó, illetve szociális és fejlesztő központjaik, átmeneti otthonaik, nappali melegedőik. A honlapjukon feltüntetett adatok szerint évente mintegy 70 ezer adag ételt osztanak ki, 20 ezer segélycsomagot juttatnak el nélkülöző családoknak, ezer fedél nélkülinek nyújtanak biztonságos menedéket.

A szervezet az egyik legfontosabb feladatának tekinti a hátrányos helyzetű családok és gyermekek támogatását, a gyermekjóléti és az élelmiszersegély-szolgálatot. 2013-ban többlépcsős rehabilitációs programot indítottak a krízishelyzetbe került családok számára, hogy véglegesen elhagyhassák a szociális ellátórendszert. A családok, munkanélküliek, hajléktalanok mellett a szolgálat segítséget nyújt a szenvedélybetegeknek, jelentős szerepet vállal a katasztrófák áldozatainak megsegítésében, részt vesz a Magyarországra érkező menekültek ellátásában. A tavaly nyáron Magyarországot is elérő migrációs hullám idején nemcsak a budapesti tranzitzónákban, a vidéki befogadó állomásokon és ideiglenes menekülttáborokban segítette az ezrével érkező menekülteket, hanem a szerb és horvát határátkelőhelyeken krízispontokat állított fel, hogy azonnali ellátást nyújtson a rászorulóknak.

A szervezet tagja több nemzetközi segélyszervezetnek, amelyekkel együttműködve az elmúlt huszonöt évben számos humanitárius szolgálatban vett részt a világ különböző pontjain a katasztrófa sújtotta vagy háború dúlta térségekben. Az azonnali segítségadás mellett, főleg az oktatás, a mezőgazdaság fejlesztésében vállal feladatokat a gazdaságilag elmaradott országokban (Afganisztánban, Etiópiában, Kambodzsában, Nepálban). Több országban hivatalosan bejegyzett irodát is működtet. 1991 óta legalább 36 országban nyújtott segítséget, jelenleg is humanitárius tevékenységet folytat például a polgárháború sújtotta, szomszédos Ukrajnában.

A segélyszervezet vezetősége a szolgálatban részt vevő szakemberek, szociális munkások oktatását is fontos feladatnak tekinti, 1998 óta szervez akkreditált képzéseket szociális asszisztens, valamint gondozó és ápoló szakokon.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!