[ajanlo=289][igazitas=left/]Összeesküvés és csalás mellett 7 esetben okirat-hamisítás vádjában is bűnösnek találták a Worldcom egykori vezérigazgatóját, a 63 éves Bernard Ebberst. Az ex-vezér egy lakhelyéhez közeli, szövetségi börtönben kezdi meg a büntetés letöltését.
Az ítéletet azután hozták nyilvánosságra, hogy a héten korábban már visszautasította a szövetségi bíró az ügy újratárgyalását. A most született verdikt az eddigi legkeményebb a vállalati botrányok történetében. A védelem Ebbers rossz egészségi állapotára és jótékonysági tevékenységére hivatkozva kért enyhébb ítéletet, a bíró szerint azonban a szívproblémák ezt nem indokolták. A vezér ügyvédei abban a vitában is alulmaradtak, miszerint a kormány elszámolta volna a befektetők tényleges veszteségeit, illetve nem Ebbers állt volna a gaztett hátterében.
A 2002-ben kirobbant Worldcom-botrány nyomán mintegy 20 ezer dolgozó került utcára, a részvényesek kára a csődvédelmi kérelem előtt elérte a 180 milliárd dollárt.
Ebbers mellett a vállalat további öt dolgozója fog a nyár folyamán bíróság elé állni. Ők korábban már bűnösnek vallották magukat és az ex-főnök elleni eljárásban is segítséget nyújtottak. Mint ahogy arról korábban már beszámoltunk, Ebbers a vállalat felső vezetőivel gyakorlatilag üléseken döntötte el, hogy mesterségesen manipulálják a cég bevételei adatait. Aki nem működött közre a könyvelési manőverekben, azoknak a pénzügyi igazgató az ablakon keresztüli távozás lehetőségét vázolta fel.
Az 1941-ben Kanadában született Ebbers kosárlabdaoktatóként, tanárként majd egy raktárépület vezetőjeként dolgozott, később átnyergelt a szállodaiparba. Az itt szerzett vagyonnal alapozta meg távközlési karrierjét is. Riválisai felvásárlásával és az AT&T monopolhelyzetének megszűnésével igen kedvező helyzetbe került, és olcsó telefonszolgáltatásokkal csalogatott vevőket a céghez. A gyorsan ívelő karriernek köszönhetően 1995-ben 1,2 milliárd dollárt fizetett a WilTel Network Service-ért, melyet a vásárlás után WorldComra keresztelt. A Wall Street 1999-ben "imába foglalta" Ebbers nevét, a cég részvényei szárnyaltak.
A korábban Bill Clinton által a "XXI. századi Amerika szimbólumának" tartott vezető 2002-ben állt fel a főnöki székből. A vállalat körül a kudarcba fulladt 2001-es Sprint felvásárlás után már gyűlni kezdtek a viharfelhők. Az igazi botrány Ebbers távozása után következett, s a cég csődöt jelentett, amiből sikeresen kilábalt, s új néven (MCI), új székhellyel folytatta tovább a működést. Az MCI bekebelezésére idén, hosszas csatározások után került sor, melyből a Verizon Communications Inc. került ki győztesen. A felvásárlási licit 8,44 milliárd dollárnál ért véget.
Menedzsment Fórum
25 évet kapott az egykori Worldcom vezér
Kiugróan magas, 25 éves börtönbüntetésre ítélték az amerikai távközlési társaság, a WorldCom volt vezérigazgatóját. Bernard Ebbers és társai hivatali ideje alatt követték el a világgazdaság történetének egyik legnagyobb értékű könyvelési csalását.