"A Futureal új stratégiája arra épül, hogy finanszírozási és fejlesztési partnerek szeretnénk lenni a jövőben" - mondta a cég szerdai sajtóbeszélgetésén Futó Gábor, aki édasapjával, a tizenegyedik leggazdagabb magyarral, Futó Péterrel együtt a cégcsoport alapító társtulajdonosai. A vállalat a fenti koncepció alapján most százmillió eurót (mintegy 27 milliárd forint) fektetne be már futó projektekbe, ezzel akár 150 milliárd forintos ingatlanbefektetést is eszközölhetnének a régió országaiban.
Elapadtak a tőkék
"A Futurealnak van elég tőkéje és likvid eszköze, hogy már meglévő projektekbe beszálljon, ez manapság ritka a piacon" - emelte ki Futó Gábor a cég sajtóbeszélgetésén. Hozzátette: a legtöbb fejlesztő jelenleg korábbi hiteleinek törlesztésével van elfoglalva, ők azért vannak kedvezőbb helyzetben, mert még időben adtak el eszközöket a válság előtt, ennek köszönhető, hogy van 100 millió eurónyi befektetni való pénzük.
"Emellett van egy százfős fejlesztő csapat, akik a cégnél dolgoznak, úgy gondoljuk, hogy velük már projekteket is sikerre vihetünk" - hangsúlyozta a cégcsoport alapítója. Hozzátette: cégüknek finanszírozási és fejlesztési tapasztalata is van, amit szeretnének átadni más ingatlanfejlesztőknek. "Az ingatlanpiac nehézségei miatt jelenleg rengeteg tetszhalott projekt van a piacon, melyek között vannak gyöngyszemek is, csak tőke és szaktudás szükséges" - mondta Futó.
A szakember szerint a jelenlegi helyzetben a tőke és a tudás mellett sokat számíthat, ha egy cég gyorsan tud reagálni, hiszen ismét fontossá vált elsőnek lenni a piacon. "Mi azt ajánljuk a fejlesztőknek, hogy egy vegyesvállalaton belül közös fejlesztési szerződésben rögzítsük a szerepeket. Nem tudok arról, hogy regionális szinten lenne hasonló stratégiával dolgozó vállalat" - mondta Futó Gábor. A szakember szerint az ilyen fejlesztéseknél legfeljebb a kockázati tőke jelenthetnek alternatívát, azonban annak nincs semmilyen hozzáadott szakmai értéke.
"Ez a konstrukció a Futurealnak is jó, mivel így később lépünk be egy projektbe, nem kell éveket tölteni az előkészítéssel" - mondta a Futureal tulajdonosa. Kiemelte például az új stratégia első elemét, a lengyelországi Nova Park bevásárlóközpontot, melybe idén tavasszal szálltak be, de az épület már szerkezetkész állapotban van és jövő tavaszra tervezik a nyitást.
A Futureal-csoport új stratégiájának másik eleme, hogy nagyvállalatoknak szeretnének komplex szolgáltatást nyújtani: a cég kitalálja, milyen irodát szeretne, ők pedig megkeresik az ideális helyet és felépítik a házat.
150 milliárdot mozgathat meg
Ha 50 százalékos partnerségből indulunk ki, akkor a Futureal 100 millió eurója 200 millió euró saját tőkét jelent, ez pedig a banki finanszírozással együtt 500-600 millió euró (135-160 milliárd forint) projekttőkét jelent - mondta a tulajdonos. A magyar cég azt vállalja, hogy annyira feltőkésíti a projektet, hogy a banki finanszírozás követelményeinek megfeleljen, egy-egy projektbe 1-5 milliárd forint körüli összeget tennének.
A már említett lengyel Nova Park esetében például a Futureal az ír Caelum Developmenttel társult, 20 millió euró saját tőkét és 50 millió euró banki finanszírozást vitt a közös vállalatba.
"Szerintünk Magyarországon is lehet hasonló projekteket csinálni partnerségi viszonyban más fejlesztőkkel, de ehhez egy mentalitásbeli akadályt le kell küzdeni. A lényeg, hogy a többi cég ne versenytársként, hanem potenciális partnerként tekintsen a Futurealra" - mondta Futó Gábor. "A legszívesebben mi is Magyarországon fektetnénk be a pénzünket, de itthon még hiányzik az, hogy a tulajdonos be merje vállalni a partnerséget" - emelte ki Futó Gábor.
A szakember kiemelte, hogy minden pillanatban legalább tíz projektet vizsgálnak különböző mélységben, Magyarország mellett Lengyelországban Romániában, Horvátországban, Csehországban és Szlovákiában keresgélnek. "Emellett természetesen a már megkezdett vagy tervezés alatt álló saját beruházásainkat sem hanyagoljuk el, folytatódik a Corvin-negyed lakásberuházása, illetve még mindig tervben van az Etele City Center bevásárló- és szórakoztatóközpont a négyes metró leendő végállomásánál" - emelte ki a szakember.
Nagyon negatív lenne a plázastop
A következő években tervezett hazai bevásárlóközpont-beruházásokat negatívan érintheti a kormány által tervezett plázastop, ez a Futurealnál elsősorban az Etele City Center építését hátráltathatja. Futó Gábor ezzel kapcsolatban elmondta: nagyon negatív hatással lenne a magyar gazdaságra, ha ilyen módon korlátoznák a kereskedelmi fejlesztéseket, szerinte a világ egyetlen országában sincs hasonló gyakorlat.
Az Etele építése egyébként erősen kapcsolódik a négyes metró beruházásához, ahol a jelek szerint hamarosan megállapodás születhet az Alstom és a BKV között a metrókocsikat illetően. "Ha megszületik a megállapodás a metrókocsikról, akkor nekünk is fel kell pörögnünk, hogy ne a prérire érkezzenek majd a vásárlók a metró átadásakor" - mondta ezzel kapcsolatban a Futureal tulajdonosa.
Beke Károly
mfor.hu