2014 szeptemberében összesen 1952 dolgozó volt érintett csoportos létszámleépítésekben hazánkban - derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adataiból. A leépítés döntő része a komáromi Nokia-gyár bezáráshoz kapcsolódik, ennek keretén belül 1800 főnek kellett új munka után néznie.
Kijelenthetjük tehát, hogy a Nokia-gyár bezárása negatív rekordot hozott a leépítésekben, hiszen 2012 áprilisa óta nem bocsátottak el annyi embert egyetlen hónap alatt, mint most szeptemberben. Akkor 2129 dolgozó leépítését jelentették be a vállalkozások.
Ez a mostani 1952 fős elbocsátás egyébként összesen 18 bejelentést takar a munkaügyi hivatalokhoz, vagyis ha ezekre vetítjük az érintettek számát, akkor 108 fős átlagot kapunk. Ennél nagyobb "elbocsátási hullám" mindössze egyetlen hónapban volt 2004-ig visszamenőleg - a már említett 2012 áprilisában.
Ha összesítjük az idei adatokat, akkor 2014-ben 4639 dolgozót építettek le csoportos létszámleépítés keretén belül, ez a legutóbbi statisztikára vetítve 1,3 százalékot ad, vagyis a munkanélküliek száma ennyivel növekedne minden egyéb változatlansága mellett.
Igaz, a nagy létszámú elbocsátások esetén a kormány igyekszik átképzésekkel, tájékoztatókkal segíteni az érintettek újabb elhelyezkedését. Sőt, a Nokia-dolgozókért több tucat autóipari és elektronikai cég is jelentkezett a hírek szerint. Vagyis az iménti gyors számolás eredményét pusztán egy egyszerű összehasonlításként érdemes kezelni.
Idén egyébként nemcsak a Nokia volt az a cég, mely számos dolgozó elbocsátását jelentette be. A Magyar Telekom 1700 főtől válik meg, a Douwe Egberts budapesti gyárának bezárása pedig közel 200 új munkanélkülit "dobhatott" a piacra. A Nokia- és a Telekom-leépítésekhez hasonló nagyságrendű lehet a Magyar Posta által idén elbocsátott dolgozók száma is. A rendelkezésre álló adatok alapján 1653 fő lehet érintett, a folyamat döntő része a piaci viszonyokhoz való átalakulás és racionalizálás eredménye.
Székely Sarolta
mfor.hu