A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium beruházás ösztönzési célelőirányzata az idei költségvetésben 38 milliárd forintot tesz ki. A miniszter rendelete e pénz elosztásának elveit tartalmazza, mivel a részletes feltételeket a kormány egyedileg állapítja meg.
Támogatás csak induló beruházásokhoz nyújtható, feltéve, hogy azok megfelelnek a rendeletben felsoroltaknak, viszont akkor nem kell visszatéríteni a kapott pénzt. A támogatási célok a következők: technológiai korszerűsítés, a működőtőke befektetések ösztönzése, regionális vállalati és logisztikai központok kialakítása, ipari kutatás-fejlesztés, és végül turisztikai nagyberuházások megvalósítása.
Tíz millióból tíz új munkahely
A támogatás legfeljebb ötven millió eurónak megfelelő forint-összeg lehet (ez jelenleg mintegy 12,5 milliárd forint). A gazdasági és közlekedési miniszter ekkora összegű támogatásra tehet javaslatot a kormánynak, amennyiben a beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemelkedő jelentőségű és legalább száz új munkahely megteremtésével jár. A továbbiakban, ahogy csökken a támogatás, úgy lesz egyre kevesebb az elvárt új munkahely is. Például logisztikai, vagy kutatás-fejlesztési beruházásokra tíz millió euró adható, tíz elvárt új munkahellyel. A saját erő minden esetben 25 százalék.
Az új munkahelyeket öt évig kell fenntartani, kivéve a kis- és közepes vállalkozásoknak, akiknél elegendő a hároméves vállalás. A rendelet felsorolja azokat a területeket, illetve cégeket, amelyek nem kaphatnak ilyen támogatást. Kizárt például a szén- és acélipar, vagy a műszál termelés támogatása. Nem kaphatnak állami pénzt azok a cégek sem, amelyeknek köztartozásuk van, vagy pedig felszámolási eljárás alatt állnak.
A rendelet január 29-én lép hatályba. A kérelmeket a miniszternek, vagy pedig az általa kijelölt közreműködő szervezetnek kell benyújtani.
MTI / Menedzsment Fórum