A hamisított játékok miatt a Magyarországot érő kár évente átlagosan 3,3 milliárd forintra tehető - derül ki a Szellemi Tulajdon Európai Hivatalának (EUIPO) jelentéséből, amelyet a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleménye ismertet.
Kiemelik: életveszélyes sérüléseket és Európában több száz milliárd forintnyi anyagi kárt okoznak a hamisított és ellenőrizetlen forrásból származó játékok. A problémát csak súlyosbítja, hogy a játékszektort érintő hamisítások miatt évente csaknem másfél milliárd eurónyi adóbevételtől esik el az EU.
Közölték: a gyermeknap alkalmából fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a hamisított játékok nemcsak több milliárdos kárt okoznak a gazdaságnak, de sokszor életveszélyesek a gyerekekre, mivel azokat rossz minőségű anyagokból gyártják és az összeszerelésük sem megfelelő.
Németh Mónika, a HENT titkára a közlemény szerint elmondta, a könnyen leváló alkatrészek és játékdarabok fulladáshoz is vezethetnek az egy-két éves gyerekeknél. Hozzátette: leginkább az utcán és a piacokon fordulhatnak elő a hamis termékek, az illegális online kereskedelem ugyancsak jelentős forgalmat generált az utóbbi években, ezért nagyon fontos a szülők tudatos fogyasztói hozzáállása.
Szakértők hangsúlyozzák, a hamisítások más szektorokra gyakorolt hatását is figyelembe véve, mintegy 2,3 milliárd euró az uniós veszteség, ami közvetve 13 ezer munkanélkülit és további 370 millió eurós adóbevétel-kiesést okoz, így a hamis játékok által okozott károk más területeken is éreztetik hatásukat. Az EU 28 tagállamában a szektor teljes forgalma csaknem 11 milliárd euróra tehető, a játékipar hozzávetőleg 50 ezer embert foglalkoztat - közölte a HENT.
MTI