4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dobrev Klára szerint osztalékra fordítják a pénzt.

Tőkeleszállításról hozott döntést még tavaly év végén az Altus Befektetési Zrt., amely cég többségi tulajdonosa Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök felesége.

Gyurcsány Ferenc 

A Cégközlönyben megjelent közzététel szerint a 2017. december 18-án hozott részvényesi határozat értelmében a társaság 44 955 000 forint összegű alaptőkéjét 5 000 000 forintra szállítják le. A pénz az eredménytartalékba kerül.

A 39 955 000 forintos tőkeleszállítás mögött nem a társasági esetlegesen romló anyagi helyzete, a veszteségek rendezére áll. Pedig akár erre is lehetne következtetni, pusztán a tőkecsökkentésből kiindulva.

Dobrev Klára szerint azonban másról van szó.

Portálunknak elmondta, hogy a munkavállalók, társtulajdonosok osztalékának kifizetéséhez teremtettek elő forrást azzal a döntéssel, hogy a pénzt eredménytartalékba helyezik. A cégben összesen öten rendelkeznek tulajdonrésszel. Dobrev szerint a tanácsadási iparágban egyébként sem megszokott, hogy ekkora tőkével rendelkezzen a cég. „A fejekben, a szaktudásban vannak az eszközeink, nem másban” – mondta az mfor munkatársának.

Ehhez képest az utolsó lezárt évről szóló beszámolójuk szerint 2016-ban a 290,3 millió forintos nettó értékesítési bevételre 234,2 milliós anyagjellegű ráfordítás jutott. Ezt azzal magyarázta - bár nem volt teljesen biztos benne -, hogy a konzorciumban elnyert megbízásaik során az alvállalkozókat az Altuson keresztül fizetik ki. 

A határozat értelmében az 5 millió forintos alaptőke a különböző sorozatú részvények közt az alábbi módon oszlik majd meg:

  • A tőke 10,39 százalékát kivető, 519 500 darab, egyenként 1 forint névértékű, névre szóló, „C” sorozatú dolgozói osztalékelsőbbségi részvény
  • A tőke 29,67 százalékát kitevő, 1 483 500 darab, egyenként 1 forint névértékű, névre szóló „B” sorozatú osztalékelsőbbségi részvény
  • A tőke 59,94 százalékát kitevő, 2 997 000 darab, egyenként 1 forint névértékű, névre szóló „A” sorozatú törzsrészvény részvény

A 2017-es gazdálkodásukról még nem tudott beszámolni, de megítélése szerint nagyjából a 2016-os évhez hasonló, attól talán kicsit elmaradó eredményt érhetett el a cég.

Kölcsönök a DK-nak 

Az Altus-csoport mára összezsugorodott. A tanácsadási cégben Gyurcsány nem tulajdonos, mert mint korábban nyilatkozta, jobb, ha egy politikusnak nincs üzleti érdekeltsége. El is adta a Motim-ot és a Béta Roll-t. Ennek ellenére maradt a nevén vállalkozás, mégpedig az Altus Portfolió Kft.

A Gyurcsányhoz köthető megma cégvilágot sok támadás éri, a kormánypárti politikusok szerint azon keresztül folynak európai uniós pénzek Gyurcsány pártjához, a Demokratikus Koalícióhoz.

Gyurcsány az mfor-nak korábban tagadta, hogy erről lenne szó. Ugyanakkor a tavalyi cikkünkben azt elismerte, hogy a Portfolió Kft.-n keresztül időnként adott kölcsön a DK-nak. 2017. július 26-án ezt írtuk:

"A politikus állítja, hogy soha nem támogatta pártját. Az viszont előfordult - tette hozzá -, hogy időnként kölcsönnel segítette ki a DK-t. Jellemzően 2-4 százalékos kamatra nyújtotta ezeket a kölcsönöket, emlékei szerint az egyik még ma is fennáll." 

Ezt az ügyet melegítette fel most a Magyar Idők, amikor Budai Gyula fideszes képviselőt idézve arról cikkezett, hogy Dobrev Klára „előremenekülhetett, amikor kéretlenül bevallotta, hogy az Altus Portfolió Kft. 85 millió forint kölcsönt adott a férje által vezetett Demokratikus Koalíciónak”. Mindezt azzal hozták összefüggésbe, hogy a Czeglédy-ügy miatt a Magyar Nemzeti Bank az Altus valamennyi szerződését bekérette.

Dobrev ezúttal is visszautasította a rejtett pártfinanszírozásra vonatkozó vádakat. Az általa irányított, uniós kapcsolatokkal összefüggésbe hozott Altus Befektetési és Tanácsadási Zrt.-nek tavaly már nem is volt "Brüsszelből" származó megbízása. Legfeljebb 2016-ról átcsúszó tételek növelhették a bevételeiket - állította.

Hozzátette:nehéz meghatározni, mi számít uniós megbízásnak. A partneri körükbe olyan német, svájci, luxemburgi fejlesztéspolitikai cégek tartoznak, amelyek magánvállalkozások. A projektek ugyanakkor uniós finanszírozási programokhoz kapcsolódnak, például a balti államokban, vagy a Kaukázusban folyó önkormányzati vagy közlekedéspolitikai fejlesztéseken keresztül.

Megtudtuk még, hogy a Demokratikus Koalíciónak nyújtott kölcsönök közt van olyan ügylet, amelyet még nem zártak le.

Baka F. Zoltán

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!