2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első negyedévben 489 millió eurót fektettek a magyar vállalatok külföldi projektekbe. Elsősorban a szomszédos országok a kedvelt célpontok: Románia és Bulgária még mindig sláger, olvasható a Világgazdaságban.

[ajanlo=297][igazitas=left/]Mind a két alapfeltétel - a befogadó környezet változása s a cégek erősödése - adott ahhoz, hogy a magyar vállalatok dinamikusan folytassák külföldi terjeszkedésüket, erősítsék pozícióikat - véli Gilyán György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára. Az idén az első negyedév trendjei is ezt támasztják alá: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint (tulajdonosi hitelek nélkül) 489 millió euró magyar működő tőke áramlott ki, szemben a 2004 hasonló időszakában regisztrált 210 millióval.

Elsősorban a környező országok jelentik a célpontot, ami erősíti Magyarország regionális gazdasági szerepét. De míg korábban csak 400-500 kilométeres körben mozogtak a befektetők, mára az "elérhetőségi rádiusz" szélesedett, így Románia Erdélyen túli területein is megjelentek a magyar vállalatok. Az uniós tagság belátható közelsége miatt számítani lehet a bolgár és ukrán befektetések számának növekedésére is.

A végleges adatok szerint tavaly év végén a külföldön lévő magyar működő tőke állománya 7,381 milliárd euró volt, ebből részvény, egyéb részesedés és újrabefektetett jövedelem 3,025 milliárd, míg az egyéb tőke 4,357 milliárd eurót tett ki. Az egy főre jutó állományi adatokat tekintve továbbra is régióelső Magyarország.

A legtöbb magyar működő tőke idáig Szlovákiában telepedett meg, több mint 1,3 milliárd euró. A kedvező adókondíciók miatt több nagy magyar cég is képviselteti magát (Mol, OTP, Danubius) a szomszédos országban. Horvátország a második a sorban, az egymilliárd dollárt közelítő magyar FDI-állománnyal. A magyar befektetések a termelési, kereskedelmi, idegenforgalmi és szolgáltatási szférát ölelik fel.

Macedónia is dobogós helyezett, köszönhetően a Matáv (ma Magyar Telekom) befektetésének. A privatizációs nyertest azonban más magyar befektető ez idáig nem követte. A regisztrált statisztikák szerint Románia csak az ötödik helyen áll a relációs sorrendben, ám szakértők a hivatalosan jegyzett 350 millió eurónyi befektetés majdnem háromszorosára (850 millióra) teszik a ténylegesen befektetett összeget, olvasható a Világgazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!