5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szerdán tette közzé a Kincstári Vagyoni Igazgatóság a Fradi-pálya - immár harmadik - értékesítési tenderének kiírását. A stadion és a mellette fekvő terület kikiáltási ára 4,164 milliárd forintról indul, de a befektető az ingatlan mellett a labdarúgó klubnak is gazdája lesz.

Pénz áll a házhoz? (mfor.hu montázs)

A KVI nyilvános pályázat keretében értékesíti az állami tulajdonban álló 38293/56, 38293/57 helyrajzi számon nyilvántartott 2ha 736 m2 és 5ha 9265 m2 területű, kivett sporttelepet, közismert nevén Fradi-pálya nevű ingatlanokat, olvasható a szerdán napvilágot látott pályázatban. A Magyar Közlöny Hivatalos Értesítőjében szereplő kiírás szerint a limit ár nettó 3,4706 milliárd forint plusz 694,12 millió áfa, összesen 4,16472 milliárd forint. Az ingatlanok külön nem vásárolhatók meg, kizárólag együttesen kerülnek értékesítésre.

Az előző pályázathoz képest kedvezőbb kondíciót jelent, hogy az akkori vagyonkezelési jog megszerzésének lehetősége helyett most a jó fekvésű ingatlanok tulajdonjoga száll át. Számos pont azonban elgondolkodtató lehet, hiszen a reménybeli befektetők néhány komolyabb akadállyal találhatják szembe magukat.

Elsőként, hogy az ingatlanra a sportklubnak 2016. szeptemberéig szóló használati joga van. Azon információ sem csal feltétlen mosolyt az érdeklődők arcára, hogy az ingatlanokra a helyi önkormányzat egy korábbi rendeletében változtatási tilalmat rendelt el, így a vásárlóknak viszonylag szűk lesz a mozgástere az ingatlan fejlesztése során. Ezt egyébként nem ússza meg a leendő vevő, hiszen a pályázat érvényességi feltételeként az ajánlattevőnek nyilatkoznia kell arra vonatkozóan, hogy vállalja a meglévő stadion 2 éven belüli felújítását legalább 1,2 milliárd forint plusz áfa bekerülési értékben. Ennek kapcsán egyébként a pályázat azt is leszögezi, hogy a stadionnak meg kell felelnie a FIFA, illetve az UEFA minimális előírásainak.

Legalább 800 millió a focicsapat ára

Persze további költségek is felmerülnek, mivel a stadion felújításával nem merül ki a befektetők "fociláza", hiszen ahhoz egy csapatot is kapnak. A pályázat részeként ugyanis ajánlatot kell tenni a második ligában ragadt együttest üzemeltető FTC Labdarúgó Zrt. (közel 100 százaléknyi) részvényeire is, legalább 800 millió forintos értékben. A focicsapattal ráadásul olyan terhet vesz a nyakába a vásárló, amitől viszonylag nehéz lesz megszabadulni, hiszen a reménybeli befektetők nem tolonganak a focicsapatért. Az egyik potenciális jelentkezőnél (Scarborough Property Holdings) például az index.hu információja szerint mit sem tudtak arról, hogy állítólag megveszik a Ferencvárosi klubot.

A következő legalább (nettó) 1,5 milliárdos akadályt, amely az invesztorok elé kerül az a kötelezettség jelenti, mely szerint ki kell fizetni az FTC létesítményhasználati jogát. Az így befolyó pénzt a pályázati tender szerint valószínűleg a fennálló tartozásainak jogosultjaira engedményezi a klub, így az állam mindenképpen jól járhat, hiszen a köztartozásokat kiemelik, amely a sajtóértesülések szerint az FTC tartozásainak egy jelentős részét teszik ki. Miután pedig a használati jogért fizet a befektető kénytelen rábólintani arra, hogy a stadion használati jogát legalább 25 évre biztosítja az FTC-nek, ezért pedig a nettó jegyárbevételek 25 százaléka illeti meg. Rövid fejszámolás alapján kiderül, hogy ez utóbbi kitételek sem a bombaüzletet sejtetik, hiszen a jog megváltása és az újbóli átengedése folytán a befektető számára akkor lesz nyereséges a "csere-bere", ha meccsenként 20 milliós bevétel érhető el, ehhez azonban szinte folyamatosan teltházas meccseket kellene vívni, amelyre a magyar labdarúgó pályákon az elmúlt évtizedekben nem nagyon akadt példa.

Nem fognak tolongani a befektetők

Valószínűsíthető, hogy amennyiben érkezik a tenderre érvényes pályázat, úgy az egy magyar konzorciumtól származhat, miután a Fradi vezetése az elmúlt időszakban egy brit és egy hongkongi csoport mellett egy hazait emlegetett lehetséges vevőként. A britek - mint fentebb jeleztük - erősen kétségesek, a megmentőjelölt ázsiai cég pedig már hátat fordított az egyesületnek, így meglehetősen szűknek tűnik a befektetőjelöltek sora, meglepetések természetesen még lehetnek.

Persze felesleges illúziókat kergetni, hiszen a mostani kiírást megelőző két pályázaton sem tolongtak a befektetők. A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) ugyanis 2005 novemberében írt ki először pályázatot az Üllői úti stadion és a hozzá tartozó hat plusz két hektáros terület vagyonkezelői jogának értékesítésére. Az első tender eredménytelennek bizonyult, mivel az akkor jelentkező TDZ Kft. nem tudta teljesíteni a kiírásban szereplő feltételeket.

Második nekifutásra sem alakultak jobban a dolgok. A 2006 áprilisban kiírt pályázatra egyetlen cég, a Torre Rioja Madrid SA jelentkezett, amelyet a pályázati eljárásban az elsősorban ingatlan-tanácsadással foglalkozó spanyol Hi Grupo képviselt. A probléma csupán az, hogy a társaság tulajdont szeretne, nem pedig 49 évre szóló vagyonkezelői jogot.

A pályázó akkor azt ígérte, hogy garantálja az FTC Labdarúgó Zrt. működésének folytonosságát, biztosítja a labdarúgás jövőjének pénzügyi fedezetét, a szakmai munka elősegítésére szükség esetén felhasználja a spanyol futballban szerzett tapasztalatokat, teljesíti a pályázatban megfogalmazott, az UEFA előírásoknak is megfelelő stadion-felújítást, a stadion közvetlen közelében létrehoz egy olyan sportcentrumot, amely kulturált sportolási és szórakozási lehetőséget kínál. Végül a KVI 2006. augusztus 7-iki döntése szerint érvényes, de eredménytelen volt az Üllői úti hat plusz két hektáros terület hasznosítására benyújtott pályázat. Az akkori sajtóinformációk szerint a spanyolok bankgaranciájával voltak gondok.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!