
1. Állítsunk fel reális célokat
A túlságosan nagy elvárások könnyen csalódáshoz vezethetnek. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem szabad nagyot álmodni, de ne akarjuk egyszerre, gyökeresen megváltoztatni az életünket. Ha például azt tervezzük, hogy mostantól hetente hatszor fogunk edzeni, miközben eddig alig mozogtunk, már az első hetekben könnyen kifáradunk majd, sőt, a kiégés veszélye is fennáll, ez pedig gyorsan oda vezethet, hogy teljesen feladunk a terveinkkel. Ehelyett tűzzünk ki kisebb, reálisabb célokat, majd haladjunk lépésről lépésre – a kisebb sikerélmények erősítik a motivációt, így hosszú távon is megőrizhetjük a lelkesedésünket.
2. Használjunk heti és havi tervezőt
A lendület fenntartásának egyik kulcsa a rendszerszintű gondolkodás. A tervezés segít abban, hogy ne csak a pillanatnyi hangulatunk alapján döntsünk arról, hogy mibe vágunk éppen bele, hanem előre látható módon alakítsuk a napjainkat. Egy jól átgondolt heti vagy havi naptárban helyet kaphatnak a legfontosabb feladatok, kötelezettségek, de természetesen a pihenésre, kikapcsolódásra fordított idő is – ha tartjuk magunkat a terveinkhez, nemcsak produktívabbak leszünk, de jó eséllyel a kiegyensúlyozottságunkat is megőrizhetjük.
3. Jutalmazzuk meg magunkat
Természetesen fontos a cél elérése, de ha mindig csak a végeredményre fókuszálunk, könnyen elveszíthetjük a motivációnkat. Minden apró lépés megérdemel egy kis elismerést: ez lehet egy kellemes séta, egy újabb rész az aktuális sorozatunkból vagy egy finom vacsora a barátokkal. A pozitív visszacsatolás arra ösztönöz, hogy újra és újra nekivágjunk, még akkor is, ha épp nincs kedvünk hozzá – ami néha mindenkivel előfordul.
4. Kerüljük el a kiégést
A túlzásba vitt erőfeszítés könnyen az ellenkező hatást válthatja ki, mint amit szeretnénk. Ha mindig maximális fordulatszámon pörgünk, lehet, hogy rövid távon gyorsan megmutatkoznak az eredmények, egy idő után azonban mind fizikailag, mind mentálisan elfáradunk. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen tartsunk kisebb szüneteket, adjunk időt magunknak a feltöltődésre, és ne akarjunk mindent azonnal elérni. A pihenés nem a gyengeség jele – épp ellenkezőleg, ez a hosszú távú teljesítmény egyik kulcsa.
5. Figyeljük a testünk jelzéseit
A motiváció nem csak fejben dől el – a fizikai jóllét is nagy szerepet játszik benne. Ha kialvatlanok vagyunk, nem eszünk megfelelően vagy nem iszunk elég folyadékot, könnyen eluralkodhat rajtunk a fáradtság, ami természetesen a teljesítményünkre is károsan hat majd. Ezért fontos, hogy figyeljünk a testünk igényeire, és megfelelően támogassuk a regenerációs folyamatokat.
Ebben az egészséges étkezésen és a rendszeres testmozgáson kívül a jól megválasztott táplálékkiegészítők is a segítségünkre lehetnek. A B- és C-vitamin kulcsfontosságú az energiatermelés szempontjából, de egyéb, aktív élethez tervezett étrend-kiegészítőket is bevethetünk. Ezek közé tartoznak a BCAA-tartalmú készítmények; ezek az elágazó láncú aminosavak szerepet játszanak az izomfehérjék felépítésében, és az őket tartalmazó kiegészítőket gyakran használják a sporttáplálkozás részeként, főleg intenzív edzések alatt vagy után.A BCAA számos ételben is megtalálható, de nagyobb terhelés esetén, stresszes időkben egy kapszula jelentheti a gyors segítséget.
Csak kitartóan!
A lendület fenntartása nem bonyolult, néhány tudatos döntés, reális elvárás és egy kis önismeret azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon is jól teljesítsünk. A fenti tippek segíthetnek abban, hogy a lelkesedés túlélje a kezdeti időket, és hosszú távon is motiváljon minket – végső soron ez a siker igazi kulcsa.