A Huawei és a ZTE kínai távközlési berendezésgyártó vállalatok kizárása az európai 5G hálózati fejlesztésekből 55 milliárd euró többletköltséget és legalább másfél év késedelmet okozna a dolgok internete (IoT) működtetéséhez szükséges ötödik generációs mobil adatátviteli szolgáltatások beindításában Európában a GSMA szakmai képviseleti szervezet tanulmánya szerint.
A Reuters hírügynökség által megtekintett dokumentumban a GSMA (GSM Association) szakértői kimutatták, hogy az európai mobil távközlési hálózatok kiépítésében mintegy 40 százalékos részesedéssel rendelkező kínai berendezésgyártó cégek kizárása a hálózati fejlesztésekből egyrészt a beszerzési költségek megemelkedése, másrészt a már meglévő berendezések lecserélése és pótlása révén 55 milliárd euró többletköltséget okozna a mobil szolgáltató cégeknek. A tiltás egyúttal legalább 18 hónappal visszavetné az ötödik generációs hálózati szolgáltatások megindításának kezdetét is.
Az 5G mobil hálózati szolgáltatásokra az önvezető járművek, valamint a hálózatra kapcsolt ipari és lakossági berendezések üzemeltetéséhez elengedhetetlen, gyors és nagymennyiségű adatforgalom biztosítása miatt lesz szükség. "Ekkora késedelem 2025-ig 15 százalékpontos előnyhöz juttatná az Egyesült Államokat Európával szemben az 5G lefedettség kiépítésében" - állapítja meg a GSMA tanulmánya.
A mobil távközlési ágazat szakmai képviseleti szervezete a GSM Association mintegy hétszázötven mobil szolgáltatót és a technológiai ökoszisztéma további háromszáz vállalatát tömöríti.