2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szokatlanul önkritikus lépésre szánta el magát a GAP amerikai ruházati áruházlánc: 58 oldalas jelentést tett közzé, amelyben feltárja az ázsiai, illetve afrikai beszállítóknál uralkodó embertelen munkakörülményeket.

A San Franciscóban székelő cég megbízásából 92 szakember végzett vizsgálatokat összesen 2672 kelet-ázsiai, észak-afrikai és a világ más részén található gyárban.

Az eredmény szerint több száz, a GAP-nek szállító üzemben a dolgozók munkaideje extrém hosszúra nyúlik, illetve fizetésük még a helyi minimálbért sem éri el.

[ajanlo=289][igazitas=left/]A jelentés a legtöbb problémát Kínában, illetve a Perzsa-öböl környékén regisztrálta. A távol-keleti országban működő 423 beszállító 25-50 százaléka még a kínai munkaügyi törvényeket sem tartja be, 10-25 százalék pedig a minimálbérnél is kevesebbet fizet alkalmazottainak. A Perzsa-öböl országaiban a cég 29 partnerének több mint felénél a heti munkaidő a 60 órát is meghaladta.

A GAP a korábban feltárt szabálytalanságok miatt 2004-ben 18 kínai textilüzemmel mondta fel szerződését, összesen pedig 70 beszállítóval szakította meg a kapcsolatot. 2003-ban még rosszabb volt a helyzet: akkor 136 partner mondhatott búcsút a GAP-nak a nem megfelelő munkakörülmények miatt.

Az amerikai cég szerint az elmúlt években sikerült javítani a helyzeten, mivel határozott fellépésük hatására sok beszállító változtatott, és legalább az alapvető előírásoknak eleget tett. A konszern reméli, hogy a jövőben még nagyobb sikerrel veszi majd fel a harcot az alapvető normákat be nem tartó partnerekkel szemben.

A kritikusok ezzel szemben megjegyzik: a problémára az lenne az igazi megoldás, ha a GAP annyit fizetne beszállítóinak, hogy azoknak megérje normális szintű béreket fizetni az alkalmazottaknak. A cég mindenesetre jó példával állt elő, amikor nyilvánosságra hozta az ügyben készült jelentését, azóta már a Nike is hozzákezdett egy hasonló felméréshez.

Az ázsiai textilüzemekben uralkodó embertelen állapotokra korábban már több emberjogi szervezet is felhívta a figyelmet. A legextrémebb példát eddig a Puma szolgáltatta, amelyet amerikai jogvédő szervezetek azzal vádoltak meg, hogy kínai partnerének egységeiben megengedhetetlen munkakörülmények uralkodnak, s a munkaidő esetenként heti 76,5 órától 100,5 óráig terjed. A cég ugyan tagadta a vádakat, azonban azok hatására újabb vizsgálatot rendelt el.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!