A Közbeszerzési Értesítőben megjelent közzététel szerint a hitelkeretet összesen 7 bank biztosítja a közlekedési vállalat számára különböző értékekben. A közbeszerzési eljárás ajánlati vagy részvételi felhívás nélkül tárgyalásos eljárás volt és a közzététel szerint az eredetileg célként kitűzött 61,7 milliárd forinthoz képest a 62 milliárd forintos összeget eredményezték a legalacsonyabb ellenszolgáltatást tartalmazó ajánlatok. Ahogy az az összefoglaló táblázatunkban is látható, a Budapest Bank összesen 4 milliárd forint, a KDB Bank 6,5, a Gránit Bank 2,5, az OTP 15, az Erste 1,5 az Unicredit 7, az MKB Bank pedig 24,2 milliárd forintos hitelkeretet biztosít a BKV számára.
A kamatokat tekintve minden bankkal, a hitelkeretek többségére eltérő kamatozásban állapodtak meg a felek. Ez azt jelenti, hogy a legkedvezőbb szerződést a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Gránit Bankkal kötötték az egyik egymilliárdos hitelkeretre - ebben az esetben a 3 havi BUBOR mértéke lesz a kamat plusz 1,95 százalék. Ezzel szemben a legdrágábban a Budapest Banktól vette fel a hitelt a BKV, hiszen itt 5 százalékos kamatfelárat kell fizetniük majd törlesztéskor a biztosított 2 milliárd forintos keretösszeg után.
A BKV oldalán a nyilvános szerződések között megtalálhatóak a bankokkal kötött megállapodások is, melyek alapján kigyűjtöttük a törlesztési határidőket, és az egyes törlesztőrészleteketet, bár több esetben egy összegben kell visszafizetnie a cégnek a felvett hiteleket. Ez alapján kiderül, hogy a legtávolabbi visszafizetési határidő 2015. december 30-a, míg leghamarabb már 2014. március 31-én lejár egy hitelrész több banknál is. Ez utóbbi időpontban majd összesen 2,443 milliárd forintot kell visszafizetni 5 banknak. 2014-ben egyébként közel 9,5 milliárd forintot törleszt majd a BKV a most felvett hitelből, a legnagyobb része, közel 51,2 milliárd forint viszont a 2015. évre fog jutni.
A szerződés szerint a felvett hitelek célja a meglévő hitelek refinanszírozása, illetve vállalatfinanszírozás. A tavalyi beszámoló szerint a cégnek összesen 56,25 milliárd forintos volt a hitelállománya, emellett rendelkeztek még 6,6 milliárd forintos hosszú lejáratú kötelezettséggel is, melyből a hitelek állománya 4 milliárd forint volt. Idén a BKV-nak vissza kell fizetnie összesen 35,29 milliárd forintot, melyből a lejárati idők alapján már 18,79 milliárdot kifizettek, és október 17-én esedékes egy 15 milliárdos törlesztés, december 22-én pedig egy másfél milliárdos. Ez pedig azt jelenti, hogy az 56,25 milliárd forintos állomány már 37,46 milliárdra mérséklődött. Idén egyébként volt a BKV-nak még egy 5,5 és egy 6 milliárd forintos eseti hitelkeret biztosítására kiírt közbeszerzése, de a szerződés megkötéséről, a közbeszerzés eredményéről eddig nem érkezett hír.
Mivel a most felvett hitelkeret sokkal nagyobb, mint a még meglévő hitelállomány, hiszen a most felvett 62 milliárdból megújulhat ez a megmaradt állomány, és marad még a cégnek 24,5 milliárd forintos hitelkerete, megkérdeztük a BKV-t is az összeg tervezett felhasználásáról, ám cikkünk megjelenéséig még nem kaptunk választ a cég sajtóosztályától. Elképzelésünk szerint azonban nem lehet szó másról, mint egy, a korábbinál kedvezőbb konstrukciójú hitellel a meglévő állomány megújítása, illetve a fennmaradó összeg vállalkozásfinanszírozásra történő felhasználása.
Frissítés:
A délután folyamán megérkezett a válasz is a BKV sajtóosztályától, melyben arról tájékoztattak minket, hogy a "BKV Zrt. teljes korábbi hitelállományát kiváltják az újonnan felvett hitelek".
Székely Sarolta
mfor.hu