[ajanlo=286][igazitas=left/]Több mint 65 ezer alkalommal kölcsönöztek munkavállalókat a munkaügyi statisztikával követhető, legális munkaerő-kölcsönző cégek a múlt évben - tájékoztatták a Foglalkoztatási Hivatalnál az MTI-t.
Tavaly 505 munkaerő-kölcsönző tevékenykedett Magyarországon, melyek 35 százaléka Budapesten található. Ez a szám 50 százalékkal magasabb, mint a 2003-as év végi adatok. A cégek 52 684 dolgozóval kötöttek határozatlan vagy határozott idejű munkaszerződést, a kikölcsönzötteket 57 746 esetben fizikai, 7283 esetben szellemi munkára alkalmazták.
A kikölcsönzöttek legnagyobb része (52,1 százalék) a 21-35 év közöttiekből kerül ki, köztük is magas a 8 általános vagy annál kisebb iskolai végzettséggel rendelkezők aránya. A második helyen a 36-45 év közöttiek állnak (20,8 százalék). A legalacsonyabb arányban az 55 felettiek (5,4 százalék), illetve a főiskolai vagy egyetemi képesítéssel rendelkezők (4,7 százalék) képviseltetik magukat.
Leginkább a feldolgozóipari cégek keresnek munkaerő-kölcsönzés segítségével munkavállalókat (43,5 százalék), de sok a sport-, kulturális és egyéb szolgáltató területről, valamint a kereskedelmi ágazatból szerződött vállalat is. Az ágazatok megyénkénti eloszlása igen eltérő. Míg egyes területek főváros specifikusak (kereskedelem, pénzügy, oktatás, egészségügy), addig a mezőgazdasági cégek főként Jász-Nagykun-Szolnok megyében keresnek kölcsönzött munkavállalókat, az építőipari és a vendéglátóipari foglalkoztatók pedig Fejér megyében vannak jelen nagyobb számban.
Míg a korábbi években inkább a betanított férfimunkásokra volt igény, a tendencia mára megváltozott. Összesen 20 412 női dolgozó jutott munkához munkaerő-kölcsönzéssel. A szellemiek aránya a feldolgozóiparban a legalacsonyabb, míg a pénzügyek és az egészségügy területén magas volt. Éves átlagban körülbelül száz napot dolgozott a múlt évben egy-egy kölcsönzött munkavállaló, írja az MTI.
Mint ahogy arról korábban már beszámoltunk, a munkaerő-kölcsönző cégek több mint fele részben vagy egészében illegálisan foglalkoztatott munkavállalókat kölcsönöz, megspórolva az adó- és járulékköltségeket. Mivel ez indokolatlan versenyelőnyt jelent bizonyos vállalatok számára, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége (SZTMSZ) hatékonyabb munkaügyi ellenőrzést sürget, s ez irányú javaslatait már el is küldte a munkaügyi tárcának.
Menedzsment Fórum
65 ezer felett a kölcsönzött munkaerő száma
Huszonegy év feletti és alacsony végzettségű volt a legtöbb kölcsönzött munkaerő az elmúlt évben. A legnagyobb igény nők iránt mutatkozott, a leginkább feldolgozóipari cégek pótolják ily módon a hiányzó dolgozókat.