A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adatközlése szerint a nyilvántartásba belépők száma továbbra is növekvő trendet mutat: egy hónap alatt 50,8 százalékkal, vagyis 44 400 fővel nőtt a létszámuk. Előző év azonos időszakához képest viszont csak minimális emelkedés történt, hiszen akkor mindössze 100 fővel kevesebb álláskeresőt vettek nyilvántartásba. Ha azonban azt szeretnénk megnézni, mikor volt utoljára a mostaninál magasabb a nyilvántartásba belépők száma, sokat kell visszamenni az időbe, egészen 2005 februárjáig, ekkor ugyanis 133 ezren jelentkeztek a munkaügyi központoknál.
A januári adat kismértékben a szezonális hatásoknak köszönhető, igazolja ezt a létszám tavaly januári megugrása is, valamint kiváltója volt az is, hogy a télen kifutó közmunkaprogramok miatt állás nélkül maradtak ismét visszakerültek a munkaügyi hivataloknál álláskeresőkként regisztráltak közé. Ezek mellett viszont az NFSZ gyorsjelentésében egy újabb recessziós hullámmal is indokolja a magas értéket. Emiatt ugyanis több munkáltató élt a leépítés eszközével, de a határozott idejű munkaszerződéssel rendelkező dolgozóknak is sok esetben nem tudtak további munkalehetőséget biztosítani.
A nyilvántartott álláskeresők zárónapi száma egy hónap alatt 17,4 százalékkal, vagyis 96 100 fővel 648 400-ra emelkedett. A legkedvezőtlenebb változást Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében regisztrálták, ahol 29,7 százalékkal emelkedett a létszám, Békés megyében 25, valamint Somogy megyében 23,1 százalékkal bővült az álláskeresők létszáma. A legkisebb mértékben Budapesten, Pest megyében, valamint Komárom-Esztergom megyében nőtt a zárónapi regisztrált létszám (a Nokia leépítése várhatóan majd a februári adatokat fogja lerontani).
Kevesebb támogatott álláshely jött létre januárban
Évek óta megfigyelhető trend, hogy a magyar munkaerőpiacon többségében támogatott álláshelyek jönnek létre, ez idén januárban sem mutatott más képet. A bejelentett állások több mint egyharmada volt támogatás nélküli (pusztán piaci), vagyis 9735, ezzel szemben 15 763 állás jött létre januárban állami támogatás segítségével.
Az országos trenddel szemben a fővárosban, Komárom-Esztergom, Fejér és Zala megyében 10 bejelentett munkaerő-igényből 9 nem támogatott álláshely volt, ezzel szemben Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád, Vas, Békés és Hajdú-Bihar megyében 10-ből 8-9 munkahely támogatás segítségével jött létre 2012. januárjában.
Két és fél éve nem volt ekkora csoportos létszámleépítés
2012. januárjában 54 cég jelentett be csoportos létszámleépítést, mely összesen 3077 alkalmazottat érintett, mely a gyorsjelentés szerint decemberhez és előző év azonos hónapjához képest is másfélszeres emelkedésről árulkodik. A megyékre lebontott adatokat nézve egyértelmű, hogy ebben még a Nokia részéről bejelentett 2300 ember nem lehet benne. A komáromi cég és a Malév csoportos leépítése várhatóan februárban fogja megdobni az adatokat, mely újabb csúcsra emelkedhet majd. Januárban az Elcoteq valamivel több mint 1200 fős leépítése dobta meg az érintettek számát.
A mostaninál nagyobb létszámot érintő csoportos bejelentésekre egy hónapon belül egyébként utoljára 2009. júliusában volt példa, amikor is 3508 főt érintettek a leépítések.
Januárban 100 fő feletti leépítést budapesti, Komárom-Esztergom megyei, Pest megyei, illetve Hajdú-Bihar megyei cégek jelentettek be számítógép, elektronikai és optikai termék gyártói, valamint közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás nemzetgazdasági ágazatból.
Székely Sarolta
mfor.hu