3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Erste Bankban szerzett részesedése viszont jó befektetésnek bizonyult.

Tavaly augusztus óta a magyar állam is résztulajdonosa az Erste Bank magyarországi hálózatának. A tulajdonosi jogok gyakorlójának a Magyar Fejlesztési Bank alá tartozó Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-t jelölték ki.



A befektetéssel - amit az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a kormány megállapodása tett lehetővé, s amit a magyar bankpiac zilált állapotának rendezése miatt kellett tető alá hozni - jól járt az állam. A Corvinus tavalyi évéről szóló beszámoló szerint az Erste-részesedés piaci értéke tavaly év végén - tehát az üzleti év fordulónapján - meghaladta a könyv szerinti értéket.

Utóbbi megegyezett azzal az összeggel, ami a részesedés bekerülési értéke volt: 39,046 milliárd forint. A piaci értéket pedig a tulajdonarányos saját tőke alapján határozták meg. A bank saját tőkéje 279,246 milliárd forint volt 2016-ban (31,738 milliárd forintos tárgyévi eredmény mellett), s ennek a 15 százaléka adja ki a Corvinus részesedésére jutó 41,887 milliárdos piaci értéket.

Ez természetesen a 2016 végi állapotot tükrözi. A papírokból az is kiderül, hogy a Corvinus a banki részesedés megszerzése, a jogi-gazdasági átvilágítás érdekében igénybe vett szaktanácsadásra 155,5 millió forintot költött.

Az Erste-tulajdon piaci részesedéséhez hasonló következtetésre jutottak a Budapest Bank esetében, vagyis a piaci érték magasabb a könyv szerinti értéknél, ezáltal nem kellett értékvesztést elszámolni 2016-ra. 

Maga a tulajdonos azonban nem tudott ilyen szép számokat felmutatni az előző évben. Adózott eredményük az egy évvel korábbi 8,390 milliárd forintról mínusz 7,079 milliárdba fordult, ami a cég saját tőkéjét csökkenti. A negatív eredmény okát a beszámoló a számviteli törvény változásaival magyarázza, mely az osztalékok kifizetését érintette, ezáltal rontva a 2016-os eredményt.

A Corvinus jelenleg tőkebefektetéseket végez, elsősorban Közép- és Kelet Európában. Korábban pályázatokkal, határon túli támogatások közvetítésével foglalkoztak. 

A társaság átlagos statisztikai létszáma 4,3 fő volt 2016-ban, év végén 4 dolgozót tartottak nyilván. Az éves bérköltségük 55 millió forint volt, vagyis egy emberre bő egymillió forint jutott átlagosan havonta. Ez nem nettót jelent, ennyibe került egy alkalmazott foglalkoztatása a cégnek. Egy évvel korábban még 7 főt alkalmazott a társaság, a karcsúsítás egyben a vezérigazgató cseréjével is járt.

Az Erste Bank Hungary Zrt. tulajdonosai a Corvinus mellett az Erste Group Bank AG (70 százalék), valamint az EBRD (15 százalék). 

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!