Legutóbb a hét végén rendezte meg – egy sorozat első szakaszának szánva – konferenciáját a Balkánról a Demos Magyarország Alapítvány és a Magyar Vasúti Hivatal, alig pár hete pedig az ITD Hungary és a Világbank-csoport nyugat-balkáni befektetések ösztönzésével foglalkozó bécsi programirodája hozott tető alá egy közös workshopot Budapesten.
Rendszeresek a régió országai privatizációs és befektetésösztönzési ügynökségeinek bemutatkozásai, miként a célzott üzletember-találkozók is. Szakértők szerint jelentős lehetőségek rejlenek a magyar befektetők számára a térség államaiban – ahol már jó néhány hazai cég megvetette a lábát –, de ezek még jócskán kihasználatlanok.
Elsősorban piacszerzés és a célországok kínálta komparatív előnyök kihasználása vezérli az ebben a régióban befektető magyarokat, akik a külföldre kihelyezett mintegy 12,5 milliárd euró értékű hazai működő tőke több mint harmadát itt fektették be. Máig inkább Románia, Bulgária és Horvátország bizonyult vonzónak.
A gazdasági tárca szakértői szerint Montenegró és Macedónia kínálja a régióban a legjobb befektetési célpontokat. Bosznia-Hercegovina és Albánia a közelmúltban került a befektetők látókörébe, egyelőre kisebb prioritást élveznek a földrajzi preferenciák kialakításánál.
Az egyik legfontosabb invesztíciós lehetőség a privatizáció – ebben a magyar vállalkozások már nagy tapasztalattal tudnak versenybe szállni. A legnépszerűbb ágazatoknak eddig az infrastruktúra, a környezetvédelem, a közlekedés, az energetika és a szolgáltatási szektorok bizonyultak, számol be a Világgazdaság.