3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben mindenki az orosz oligarchákról beszél a ciprusi betétesek ürügyén, hétvégén Borisz Berezovszkij halála járta körbe a sajtót.

Így születtek az oligarchák

Az oligarchák a Szovjetunió bukása után végrehajtott állami cégek privatizációjának "eredményei" lettek. Akkoriban teljes káosz uralkodott az orosz gazdaságban, az állam pedig a rosszul kezelt, tulajdonában lévő vállalatokat szerette volna újraszervezni a kapitalizmus jegyében - eleveníti fel a múltat a BusinessInsider.

1994-ben az Oneksim Bank előállt egy tervvel, mely az akkori elnököt, Borisz Jelcint segítette volna a folyamat végrehajtásában. A "hitelt részesedésért" terv keretében az orosz bankok pénzt kölcsönöztek az államnak a tulajdonában álló cégekben szerzett átmeneti részesedésért cserébe. Ha a kormány nem fizette vissza a kölcsönt, a bankok megtarthatták a kapott részesedést.

Nem meglepő, hogy az orosz kormány igen gyakran képtelen volt a törlesztőrészleteket elutalni. A megszerzett részvényektől aztán a bankok árveréseken szabadultak meg, a valós érték töredékéért cseréltek gazdát ezek a pakettek. Így azok, akik "közel voltak a tűzhöz", mint például az Oneksim Bank akkori elnöke (és a jelenleg negyedik leggazdagabb orosz) Vlagyimir Potanin nagy vagyonra tett szert.

Amikor a "hitelért részesedés" program elkezdődött, Borisz Berezovzkij már meglehetősen gazdag ember volt. A Szovjetunió felbomlása idején az autóiparban vetette meg a lábát, és egyre több sikeres vállalkozást tudhatott magáénak. 1994-ben az akkor még kevésbé ismert Roman Abramoviccsal egy barátja vitorlásán találkozott. Együtt jöttek rá arra, hogy a "hitelért részesedést" program segítségével hogyan tudják átvenni az állami olajtársaság, a Szibnyeft feletti irányítást. Berezovzkij kapcsolatainak köszönhetően Abramovicsék adták a legjobb ajánlatot.

Berezovzkij pár éve 5 milliárd dolláros keresetet nyújtott be Abramovics ellen, azt állítva, hogy megfélemlítette őt. Keresete szerint arra kényszerítette, jóval a piaci ár alatt (1,3 milliárd dollárért) adja el a részesedését a Szibnyeftben, valamint az alumíniumipari RusAl-ban, máskülönben az orosz kormánnyal elkoboztatja vagyonát. 

Abramovics viszont azzal érvelt, hogy Berezovszkijnak soha nem volt részesedése a Szibnyeftben, az 1,3 milliárd dollárt „politikai keresztapaként nyújtott segítségért és védelemért” kapta a cég létrehozása idején.

Berezovszkij tavaly nyár végén elvesztette a pert, és még a perköltséget is neki kellett állnia. Ez volt egyébként a legnagyobb értékű magánper az angol igazságszolgáltatás történetében. 

Egyes vélemények szerint a vagyona elvesztése miatti félelem kergette öngyilkosságba a milliárdost.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!