3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem hátráltatná tartósan az EU-bővítést, ha az írek ismét nemet mondanának a nizzai szerződésről jövő hétre kiírt újabb népszavazáson, mert több lehetőség is van ennek az akadálynak a kikerülésére - áll a Dresdner Bank befektetési részlegének elemzésében.

A Dresdner Kleinwort Wasserstein befektetési ház Londonban kiadott legutóbbi jelentése szerint az ír kormány meggyőzési erőfeszítései ellenére távolról sem lehet biztosra venni, hogy másodszori nekifutásra az ír választók elfogadják a bővítés intézményi kereteit is tartalmazó szerződést. A DrKW elemzői 40 százalékos esélyt adnak az újabb kudarcnak.

Annak ellenére is azonban, hogy az EU előre a bővítési folyamat kisiklatásának minősítette az esetleges újabb elutasítást, ennél valószínűbb egy "B-terv" beindítása, ha valóban nem sikerülne a referendum - áll az elemzésben. A befektetési bank szakértői szerint több változatról is szó van, de a legvalószínűbb az, hogy a nizzai szerződésnek a bővítéshez kapcsolódó elemeit egyszerűen átemelik a csatlakozási szerződésekbe. Mindezek alapján valószínű, hogy a bővítés csak kisebb hátrányba kerülne az újabb ír "nem" esetén is.

A Dresdner Kleinwort Wasserstein szerint az erős működőtőke-beáramlás és a folytatódó gazdasági átalakulás folyamatosan gyorsítja a termelékenység növekedési ütemét Közép-Európában. Emellett a legutóbbi dezinflációs sikerek nyomán a helyi valuták most már nominális felértékelődést is mutatnak; a leglátványosabb sikert ezen a téren Csehország érte el. Hozzávetőleges számítással az adott valuta évi 3-5 százalékos reálfelértékelődése 1-2 százalékpontos inflációs differenciált feltételezve 2-3 százalékos éves nominális felértékelődést jelent - áll a jelentésben. (Csehországban augusztusban a tizenkét havi infláció 0,6 százalékos volt, ugyanakkora, mint júliusban; ez történelmi mélypont. Az euróövezetben ugyanakkor átlagosan 2,1 százalékos volt a tizenkét havi infláció).

A bank szerint így a közép- és kelet-európai valuták viszonylag alacsony befektetési kockázatot hordoznak mindaddig, amíg a felzárkózási folyamat nem torpan meg, de az esetleges újabb ír elutasítás "kisebb zökkenőt" azért okozhat. A DrKW szerint a legérzékenyebbek azok a valuták, amelyek a leginkább függnek a konvergenciára alapozott tőkebeáramlástól; a jelentés Magyarországot és Lengyelországot hozta fel példának, de hozzáteszi, hogy bármilyen valutáris hatás csak kis mértékű és rövid távú lenne egy esetleges ír "nem" után is.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!