Az EU támogatásával havonta végzett felmérés legfrissebb eredményei szerint az üzleti szektorban tovább várat magára a fellendülés. Romlottak a lakosság várakozásai is ebben a hónapban, a háztartások azonban még így is optimisták.
A lakossági bizalmi index mínusz 3,5 pontra csökkent a megelőző havi mínusz 0,5 pontról. Az üzleti bizalmi index az augusztusi mínusz 4,4 pontot követően mínusz 6,9 pontra mérséklődött. A GKI konjunktúra indexe így szeptemberben mínusz 6 pont, szemben az augusztusi mínusz 3,1 ponttal. Egy évvel korábban a lakosság bizalmi index mínusz 20,7, az üzleti bizalmi index mínusz 7,5, a GKI konjunktúra index pedig mínusz 10,9 ponton állt.
Az üzleti szektoron belül az ipari, építőipari és kereskedelmi cégek véleménye egyaránt romlott kissé. Az ipari vállalatok a korábbinál kedvezőtlenebbül ítélték meg termelési szintjüket és kilátásaikat, illetve rendelésállományukat, bár az exportrendelések megítélése javult. A kereskedelmi cégek romló üzletmenetről, változatlan általános készletről és alacsonyabb megrendelési hajlandóságról számoltak be.
A háztartások saját pénzügyi helyzetüket szeptemberben a korábbinál kedvezőtlenebbnek látták, és a következő egy évre vonatkozó optimizmusuk is csökkent. Az ország gazdasági helyzetének megítélése lényegében nem változott, de a következő 12 hónapban a válaszadók romlást feltételeznek. A megkérdezettek az előző havinál magasabb ütemű áremelkedésről számoltak be, és a következő egy évre vonatkozó inflációs várakozásaik számottevően emelkedtek.
A lakosság vásárlási kedve szeptemberben tovább erősödött, ugyanakkor egy évre előtekintően csökkent azok aránya, akik tartós fogyasztási cikket vásárolnának. Kevesebben voltak azok is, akik szerint kedvező az alkalom a megtakarításra.
A GKI szerint tovább romlottak az üzleti várakozások
Szeptemberben romlottak az üzleti szféra és a háztartások várakozásai is - áll a GKI Gazdaságkutató Rt. és Kereskedelmi és Hitelbankkal közösen készített felmérésében.