A cégvezető sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy a társaság május végén tartott közgyűlése jóváhagyta a banktender kiírását, s a beszerzési pályázatot még idén meghirdetik. A cég a hitelt két év türelmi idő után, 10 év alatt fizetné vissza.
Micskey Tibor termelési igazgató elmondta: 2012-ben és 2013-ban 40-40 új busz érkezik majd, amelyek 95 százaléka helyközi, 4-5 pedig emelt komfortfokozatú távolsági járat lesz. Az újakkal régi buszokat cserélnek le, ennek köszönhetően a 320 buszból álló járműparkjuk átlagéletkora a jelenlegi 13,5 évről 7-8 évre csökken.
Horváth Zoltán szólt arról is, hogy az állami többségi tulajdonú társaság ezen felül 827 millió forintot költ egy komplex elektronikus jegy- és bérletkiadó rendszer bevezetésére, valamint az utastájékoztatás korszerűsítésére. A fejlesztés a tervek szerint még az idén megkezdődik.
A nagyrészt európai uniós pályázati forrásból finanszírozott beruházás keretében a pécsi buszállomáson 24 kétoldalas, LCD-kijelzős információs táblát helyeznek el, a váróterembe egy-egy központi vizuáltábla kerül, amelyek jelzik a kétórás intervallumban induló és érkező járatokat. Ezzel együtt létrejön az audiovizuális utastájékoztatási központ.
Az autóbuszokat fedélzeti utastájékoztatási rendszerrel látják el, s valamennyi helyközi menetrend szerinti autóbuszt chipkártyás rendszert üzemeltető eszközökkel, kártyakezelővel, valamint fedélzeti GPS és kommunikációs eszközökkel szerelnek fel.
Az e-ticketing rendszer részeként 30 ezer szabványos, érintésmentes chipkártyát hoznak forgalomba, egy feltöltő automatát helyeznek el a pécsi állomáson és új forgalomirányító rendszert alakítanak ki.
Horváth Zoltán kitért rá, hogy a Pannon Volán tavaly sikeresen gazdálkodott, és a 2009. évihez hasonlóan mintegy 7 milliárd forint bevétel mellett 46 millió forint eredményt ért el.
Gruber Ferenc gazdaság igazgató ehhez hozzáfűzte: mindez annak tükrében nagy siker, hogy a 870 dolgozót foglalkoztató, Baranyában helyközi, azon belül Komlón, Szigetváron, Mohácson és Siklóson helyi járatú közlekedést is biztosító vállalat a helyközi közlekedésben 1-3, a helyi közlekedésben pedig 10 százalékos forgalomcsökkenést mért.
Az igazgató megjegyezte: idén a csökkenő utazási kedv és ennek okán mérséklődő bevétel ellenére a tavalyinál egymillió forinttal magasabb, 47 milliós eredményt tűztek ki célul.
MTI