A hazai adatok alapján a MRSZ 2001 első féléves adatai állnak rendelkezésre, melyek a rich média 17 százalékos arányát mutatta (a tavalyi év egészére vonatkozó felmérés még nem készült el). A piacon továbbterjedt az új technológiák használata - mondta Grégász Zsolt a red-stars.com Hungary vezető médiatervezője. Becslése szerint a rich médiát használó kampányok aránya 20 százalékosra tehető. A viszonylag magas arány magyarázata lehet, hogy Amerikában mind a technológia definícióját, mind a megjelenítendő kreatívok méretét szigorúbban veszik. A tengerentúlon 12-15 kilobyte a mérethatár, amit szigorúan betartatnak. Itthon ez többnyire 20-25 Kb, amit azért olykor túllépnek a kreatívok készítői. A rich mediás megoldások pedig a flash technológia ellenére is gyakran nagyobb méretet igényelnek mondja a szakember.
Az amerikai hirdetőkkel ellentétben itthon nem lehet ennyire egy szektorhoz kötni, az alkalmazás a magasabb ár miatt sokkal inkább a marketing büdzsék függvénye. A rich mediás kampányok ugyanis nagyobb költségvetést feltételeznek, mert egyrészt a bannerek elkészítése az egyedi technológia miatt jóval magasabb, másrészt a megjelentetésük is többe kerül, mint a hagyományos bannereké - emeli ki a red-stars.com szakembere. Véleménye szerint itthon az elmúlt időszakban az FMCG cégek kampányaiban tűntek fel leggyakrabban ilyen technológiával készült kreatívok, a második helyen itthon az autó-, a telekom- és IT szektor hirdetései állnak Grégász Zsolt becslése szerint.
Amerikában a rich médiás hirdetési piac második legnagyobb szereplője a b2b szektor volt. Az online reklámjaik 12 százalékánál használtak ugyanis az iparág képviselői rich médiás eszközöket. A képzeletbeli dobogóról kicsivel maradtak le a telekommunikációval foglalkozó vállalatok, amelyek a szórakoztató ipart követik a maguk a 8 százalékos alkalmazással. Sokaknak talán meglepő, hogy az amerikai szórakoztatóipar, amely köztudottan szereti a látványos show-elemeket - amelyek leginkább a rich médiával valósítható meg -, nem kiemelkedő felhasználó. Ugyan a technológia nyújtotta grafikai megoldásokat előszeretettel alkalmazzák, ám így is csak a hirdetéseik 9 százalékánál használnak rich média reklámokat. Figyelembe kell azonban venni, mondja Grégász Zsolt, hogy ezek gyakran filmes hirdetések, videófileok szoktak lenni. Ezek széles sávú internet kapcsolatot igényelnek, és a tengerentúlon sem ez az általános kapcsolat, otthonról ott is a hagyományos modemes netezés dívik. Ezek a tényleg komoly technológiát igénylő magas vizuális élményt nyújtó bannerek hazai megjelenése egyelőre várat magára, aminek a legfontosabb okai a szakemberek szerint az alacsony hirdetési büdzsék, az online marketing korlátozott hazai elterjedése, és a kevés felhasználó miatti magas fajlagos költségek.
A banner után...
A szakemberek a rich mediát, mint az online hirdetések új eszközét emlegetik. A hazai adatok szerint itthon a használatuk talán elterjedtebb, mint az USA-ban, amely korántsem a piaci fejlettséget mutatja, hanem egyrészt az egységes definíció hiányának, másrészt a médiatulajdonosok által támasztott lazább feltételeknek tudható be.