2p

Budapesten nagyjából feleannyiba kerül az élet, mint Oslóban, Londonban, Koppenhágában és Tokióban, derül ki az UBS Bank 2006-os Árak és bérek elnevezést viselő összeállításából, amelyet tegnap tettek közzé. A magyar fővárosban azonban a bérek az éllovas nemzeteknek csupán a 20 százaléka - idézi a felmérést a Világgazdaság.

A budapestiek átlagos bruttó és nettó bére ugyancsak hasonló a környező új uniós tagokéhoz, hozzávetőleg a bruttó bérek esetében ötöde az éllovas skandináv szintnek. A nettó bérek esetében ugyancsak mintegy ötödét keressük az éllovas svájciaknak, de a bécsieknek is négyszer több van a borítékjában, mint a magyaroknak - olvasható a Világgazdaságban.

A nyugat-európai és észak-amerikai munkavállalók 14 reprezentatív foglalkozási körben átlagosan 18 dolláros bruttó órabérrel büszkélkedhetnek, míg Kelet-Európában és Ázsiában a szám 4-5 dollár körül alakul. Bukarestben, Szófiában vagy Pekingben még annyit sem keresnek, mint nálunk: hozzávetőleg csak a felét. Némi vigasz, hogy a vásárlóerő tekintetében a budapestiek kevésbé vannak lemaradva, mintegy harmadannyit keresnek, mint a leggazdagabbak: a zürichiek, dubliniak, Los Angeles-iek vagy luxembourgiak.

Az Európai Unióban az árak és bérek konvergenciája figyelhető meg. A 2004-es csatlakozás előtti 15 uniós tag városaiban az árszínvonal-különbség mindössze a harmada az 1985-ben megfigyeltnek. Az árszínvonal közeledése mindazonáltal nem lineáris folyamat - mondják az UBS közgazdászai -, hanem ugrásokkal történik. A tíz új tag belépése ismét növelte az árdifferenciákat a tagok között - áll a Világgazdaság beszámolójában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!