Gőgös Zoltán a Magyar Bioetanol Szövetség (MBSZ) által a hazai bioetanol-gyártás jövőjéről tartott tegnapi kerekasztal-megbeszélésen kifejtette: a nagy agrárgazdaságok bevonása a beruházásokba szükséges, mert a fő alapanyag kukorica termelése rendkívül hektikusan alakul Magyarországon.
Eközben hosszú távú beszállítói szerződések kötésére a jelenlegi piaci viszonyok között nincs esély, márpedig így az alapanyag-ellátás kiszámíthatatlan kockázatot jelent mind a beruházók, mind a finanszírozók részére.
Mindenesetre a hosszú évek átlagában a magyarországi kukoricatermés mennyisége 2,5 millió tonnával meghaladja a hazai szükségleteket, s erre alapozva évi mintegy 800 ezer tonna kapacitású bioetanol-gyártó kapacitás épülhet ki. Ezt figyelembe véve reálisan 15-20 kisebb s mellettük legfeljebb 3-4 nagyobb bioetanolgyár felépítésére van esély, miközben az elmúlt másfél évben 38 nagyberuházást jelentettek be az országban – folytatta Gőgös Zoltán.
Ugyanakkor az államtitkár szerint ekkora kapacitást mindenképpen érdemes kiépíteni, hiszen a terményfelesleg hazai feldolgozásával jóval nagyobb hozzáadott érték állítható elő, mint ha a kukoricát nyersanyagként exportálnák Nyugat-Európába, írja a Világgazdaság.