Az MTSZ keddi közleményében nyomatékosítja 17 környezetvédő szervezet múlt héten nyílt levélben már összefoglalt aggályait, amelyek szerint a növényi eredetű üzemanyagok termelése nem megoldás az éghajlatváltozás által jelentett problémákra.
A bioüzemanyagok elterjedése az üvegházhatást előidéző gázkibocsátást érdemben nem csökkenti, sőt meggondolatlan elterjesztésük veszélyeket jelent a biológiai sokféleségre, és drágítja az élelmiszereket, illetve takarmányokat - állítják a zöldek.
Fidrich Róbert, az MTSZ programvezetője az MTI-nek elmondta: múlt heti levelük óta Luis Michel, az EU fejlesztési biztosa és Stavros Dimas környezetvédelmi biztos is a környezetvédők véleményével egybecsengő nyilatkozatokat adott több hírügynökségnek.
Utalt Sztavrosz Dimasz szavaira, miszerint a bioüzemanyagok által okozott környezeti és társadalmi problémák sokkal súlyosabbak, mint azt korábban gondolták. Luis Michel egy interjúban egyetértett azzal, hogy a bioüzemanyagokra vonatkozó célokat fel kellene függeszteni.
A programvezető emlékeztetett: tavaly az EU kormányfői megállapodtak abban, hogy 2020-ra legalább 10 százalékra emelik a bioüzemanyagok bekeverési arányát. A "szándéknyilatkozat" részleteit az EU most véglegesítés előtt álló megújuló energia irányelve tartalmazza, amelynek tervezete várhatóan jövő héten jelenik meg.
A zöldek azt szeretnék elérni, ha a bioüzemanyagok elterjesztése kikerülne a jogszabály-tervezetből, és így nem válna kötelezettséggé a 10 százalékos cél elérése - magyarázta Fidrich Róbert. Az igazi megoldás a tömegközlekedés fejlesztésében, az épületek energiahatékonyságának növelésében, valamint az alacsonyabb fogyasztású gépkocsik gyártásában rejlik - vélik a zöldek.