A német építő- és vendéglátóipar legjelentősebb érdekvédelmi szervezetei szerint a feketemunka elleni kemény fellépést ígérő törvénytervezet regresszív stratégiára épül, hiszen csupán megfélemlítést és az illegális munkától való elrettentést szolgálja.
Ennél sokkal fontosabb lenne, hogy a feketemunkát kiváltó okok megszüntetésére történjenek lépések. Elsősorban az adókat és járulékokat kellene csökkenteni. A vendéglátóipar különösen az ÁFA csökkentését szeretné elérni, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A szervezetek szerint az illegális munkavállalókat alkalmazó munkaadókat ugyanis csak így lehet jobb belátásra bírni. Mint ismeretes, Németországban az építő- és vendéglátóiparban a legnagyobb a feketemunka aránya.
Elemzők hozzáteszik: az adó- és járulékrendszer megreformálása előnyösen hatna a gazdaság dinamikájára, javítaná a munkahelyteremtés esélyeit és az illegálisan foglalkoztatottak jelentős része a legális kategóriába kerülne át.
A magyarországi feketegazdaságot ma a GDP 23-24 százalékára becsülik. Jelenleg mintegy 200 ezer főt tesz ki a klasszikus feketemunkások, vagyis a teljesen illegálisan dolgozók létszáma, valószínűleg további 250-300 ezren fusiznak valamilyen formában, a szintén gyakran feketén alkalmazott mezőgazdasági idénymunkások pedig félmillióan vannak.
Egy aktuális törvényjavaslat szerint hazánkban idén július elsejétől a színlelt szerződések mellett az illegális foglalkoztatást sem büntetnék az adóellenőrök abban az esetben, ha minden adó és járulékkötelezettségét teljesíti a munkaadó. A javaslat amnesztiát adna az illegális munkavállalóknak is.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok:
Amnesztiát terveznek a feketemunkáért
Németország szigorúbban lép fel a feketemunka ellen
Minden tizedik foglalkoztatott feketén dolgozik
A büntetés nem hoz tartós eredményt a feketemunkával szemben
A feketemunka ellen hozott szigorú törvények csupán felületi kezelést jelentenek, de nem alkalmasak a problémák okainak megszüntetésére, állítják német szakmai érdekvédelmi szervezetek.