3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az élelmiszerek kiskereskedelmi bevételéből 77 százalék jutott gyártói márkákra értékben, az idei első félév során, ahogyan tavaly január-júniusban is. Ugyanakkor a láncok saját márkáinak piacrésze változatlanul 23 százalék. Többek között ezt állapítja meg a Nielsen piackutató vállalat, az általa mért 90 élelmiszer kategória kiskereskedelmi forgalma alapján.

Háztartási vegyiárunál és kozmetikumnál szintén stabil a gyártói márkák 83 százalékos piacrésze, féléves összehasonlításban, értéket tekintve. Kereskedelmi márkákra 17 százalék jutott, a Nielsen által mért 60 vegyi és kozmetikai kategória bolti értékesítéséből.

Így az első félévben mintegy 170 milliárd forint került az üzletek pénztáraiba kereskedelmi márkás élelmiszerekért, háztartási vegyiárukért és kozmetikumokért.

A kereskedelmi márkás árucikkek sajátossága, hogy csak egy vállalat vagy egyetlen lánc üzletei forgalmazzák. Általában a cég nevével jelzik őket, mint például Coop, Spar vagy Tesco. Sokszor azonban fantázianevet kapnak a csupán egy cégnél kapható saját márkás termékek, többek között a Drogerie Markt, Lidl vagy Penny Market egységeiben.

Az átlagok mögött azonban jelentősen különböznek az arányok. Például a mélyhűtött termékek teljes hazai, értékben mért bolti eladásából a saját márkák 44 százalékot vittek el, az idei első félévben, 22-t pedig alkoholmentes szomjoltó italokéból – tájékoztat Kocsis Eszter, a Nielsen ügyfélkapcsolati menedzsere. – Legalacsonyabb a saját márkák aránya az élelmiszer termékcsoportok között alkoholos italoknál 14, valamint a kávét és teát magukban foglaló forró italoknál, 17 százalékkal.

Figyelemre méltónak tartja, hogy néhány kategóriában csökkent a kereskedelmi márkák részaránya. Például húskészítménynél, pralinénál, valamint reggeliző termékeknél.

Vegyiáruk között a saját márkák csökkenő részarányát regisztrálták a piackutatók például háztartási papírárunál, ahol értéket tekintve 43 százalékról 41-re csökkent a piacrészük. Babakozmetikánál pedig 31-ről 30 százalékra.

Igen alacsony a kereskedelmi márkák piacrésze például száj-, illetve hajápolási cikkeknél, 6-6 százalékkal, értékben.

A kereskedelmi márkák terjedésének motorja a diszkont csatorna; forintban mért élelmiszer forgalmából, a tavaly első félévi 57-ről idén 59 százalékra nőtt a bolttípus saját márkás termékeinek részaránya. A kisebb forgalmú háztartási vegyiárunál és kozmetikumnál viszont csökkenő a trend; - 58-ról 56 százalékra változott a mutató.

A fogyasztók vásárlási döntéseiben az egyik legfontosabb szempont a kedvező ár/érték viszony. Mivel felméréseink szerint a vásárlók kétharmada a kereskedelmi márkák minőségét ugyanolyan jónak tartja, mint a gyártói márkákét, ez a fő oka annak, hogy a láncok saját márkás termékeit megveszik – állapítja meg Kocsis Eszter. – Egyes termékcsoportokban pedig azért választják a kereskedelmi márkát, mert olcsóbb, mint a gyártói márka. Itt a fogyasztók 46 százalékának az a véleménye is tükröződik, hogy „a kereskedelmi márka a nehezebb anyagi helyzetben lévőknek való”.

Tovább árnyalja a képet, hogy a megkérdezett fogyasztók 44 százaléka szerint „a kereskedelmi márka olcsóbb, de a piacvezető gyártói márka jobban megéri az árát”.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!