3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A hazai külkereskedelmi forgalom összetétele az Európai Unióhoz való csatlakozásunkat követő évben dinamikusan változott. Az exportban az egyik legjelentősebb bővülés az élvezeti cikkek és élelmiszerek terén történt, az importban az energiavásárlás ugrott meg - derül ki az mfor.hu Heti Diagram sorozatából, amely ezúttal Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. munkatársának elemzését közli.

Kedvező tendenciák jellemezték a 2005. évi külkereskedelmi folyamatokat. Az előző évi igen magas bázison az export 11 százalékkal, az import 7,8 százalékkal nőtt. Az export dinamikája némileg lassult a második félévben, az importé viszont folyamatosan erősödött. Az esztendőn belüli ütemkülönbség alakulásában a 2004. évi EU-csatlakozás bázishatása játszott szerepet.

Nagy mértékben javult a hiánymutató

Az előzetes adatok szerint a külkereskedelmi mérleg hiánya 1,1 milliárd euróval kisebb volt az előző évinél, ami a folyó fizetési mérleg javulásának is meghatározó eleme. Az expanzív jövedelmi és költségvetési politika tehát ezúttal nem vezetett a külső egyensúly romlásához, noha a cserearányaink is romlottak (főként az energia-árdrágulás okán).

Árufőcsoportok szerint - mennyiségi adatokat tekintve - markáns változás következett be az élelmiszerek és élvezeti cikkek kivitelében, tíz százalék feletti volt ennek a szegmensnek a növekedése, továbbá az energiaexport csaknem húsz százalékkal emelkedett. Megfelelő termelési szerkezetre utal, hogy a gépek és szállítóeszközök kivitelének 2004. évi 24 százalékos, kiemelkedő bővülései üteme után az elmúlt évben is több mint tíz százalékkal nőtt e termékkör külföldi eladása. Eközben a nyersanyagkivitel növekedése a negyedére esett vissza.

Számottevően nőtt az energiaimport

Az importon belül feltűnően magas ütemet mutatott a vásárolt energia, aminek a hátterében inkább az előző évi stagnálás utáni tartalékolás húzódhatott meg a villamos energia liberalizációjának bővítése mellett. Továbbra is magas volt az élelmiszerek és élvezeti cikkek behozatalának növekménye, ami a hazai kínálat bővítésén túl lelassította e termékkör fogyasztói árnövekedését.

A gépek és szállítóeszközök importütemének számottevő lassulása a 2004-ben meglódult gépberuházások és autóvásárlások keresletének csillapodására utal. A feldolgozott termékek jelentős import-ütemcsökkenése mögött a fogyasztási célú cikkek vásárlásának visszaesése húzódott meg, ami a növekedési pálya fenntarthatósága szempontjából kedvező jelenségnek minősíthető.

Csökkent a 15-ök súlya

2005-ben folytatódott külkereskedelmünk diverzifikálódása. Csökkent az EU-15-ök súlya, ezen belül a német gazdaságé is. Ugyanakkor a 2004-ben csatlakozókkal folytatott árucsere-kapcsolataink dinamikusan bővültek, ami a csatlakozás kedvező hatásaként értékelhető.

Az orosz kapcsolat nagyon lassú felépülést mutatott, exportunkban a két százalékot sem tette ki, az import súlya (7,2 százalék) viszont a dráguló energiaszállítások által erőteljesen nőtt. Áruforgalmunk Kínával erősödött, bár továbbra is aszimmetrikusan. Míg e reláció importunknak az 5,5 százalékát adta (2003-ban még csak a 2,2 százalékát), exportunknak csupán a 0,6 százalékát tette ki (2003-ban 0,4 százalékát).

Petschnig Mária Zita, Pénzügykutató Rt.

Menedzsment Fórum


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!