3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai vállalatok 38 százalékánál nem történt béremelés az utóbbi egy évben, derül ki az [origo], a Menedzsment Fórum és a Jobpilot közel 700 humánerőforrás-szakember körében végzett internetes felméréséből. Az idei év első negyedében a nettó keresetek 8,1 százalékkal haladták meg az egy évvel ezelőttit, ami 4,4 százalékos reálkereset-növekedésnek felel meg.

[ajanlo=194][igazitas=left/]A megkérdezettek 57 százaléka nyilatkozott úgy, hogy munkaadójuk egy év alatt 0-10 százalék között, tehát az inflációhoz közeli mértékben emelte a munkatársak fizetését. Csupán minden huszadik HR-szakember válaszolta, hogy cégénél az inflációnál jóval magasabb, 10 százalék feletti bérfejlesztés történt. Ezzel szemben a vállalatok 38 százaléka egyáltalán nem emelte a béreket, derül ki az [origo], a Menedzsment Fórum és a Jobpilot közel 700 humánerőforrás-szakember körében végzett internetes felméréséből.

Hazánkban tavaly - 2003-hoz képest - a fémfeldolgozás területén, a gép- és az élelmiszeriparban, valamint a pénzügyi szektorban nőtt leginkább a szellemi munkát végzők keresete: az elsőben több mint 20, az utóbbiakban 13-14 százalékkal, derült ki a Foglalkoztatási Hivatal közelmúltban közzétett adataiból. A szellemi dolgozók fizetése csak két ágazatban csökkent: a kereskedelemben - ahol emiatt közel ötvenszázalékos a fluktuáció - és az egészségügyben. A fizikai dolgozók fizetése a szállításban és a raktározásban nőtt leginkább.

A Hay Group Menedzsment Tanácsadó Kft. korábbi elemzése szerint a cégek a 2004 májusa utáni egy éves időszakra átlagosan a fix bér 6,4-7,2 százalékos emelését tervezték tavaly. Ez - 5,0-5,2 százalékos inflációt feltételezve - 1,2-1,8 százalékos reálbérfejlesztést jelez.

[ajanlo=164][igazitas=left/]Magyarországon a reálbérek az elmúlt évtizedben igen meredeken növekedtek. A '90-es évek elejének visszaesése után az évtized második felében a lassuló infláció és a növekvő jövedelmek egyenlegeként az előző évekhez viszonyítva rendre magasabb átlagjövedelmet regisztrált a KSH. Az 1995 és 2004 közötti időszakban 40 százalék feletti reálbér növekedést mért a szervezet. Az idei év első negyedében ez a trend tovább folytatódott: a márciusi nettó keresetek 8,1 százalékkal haladták meg 2004 azonos időszakáét, ez pedig 4,4 százalékos reálkereset-növekedésnek felel meg.

A magyar bérek azonban még így is rendkívül nagy lemaradást mutatnak az EU 15-ök átlagához képest, s ilyen tekintetben még az újonnan csatlakozott államok között is csak a középmezőnyben vagyunk.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!