A krízisből a kiutat a termelők az egységes piaci fellépésben látják, ezért a négy legnagyobb tejtermelő csoport szövetségre készül lépni. A Fehérvártej Kft., a debreceni Alföldi Tejértékesítő és Beszerző Kft., a mosonmagyaróvári Motej 2003 Szövetkezet és a paksi Dunamelléki Tejértékesítő és Beszerző Szövetkezet kezd közös beszerzésbe és értékesítésbe. A négy szervezet tagjai adják a magyar tejtermelés 20-25 százalékát, s az összefogással 6-10 forintos veszteségüket szeretnék mérsékelni.
Az összefogás azért is szükséges, hogy az olyan feldolgozók, mint a közös vezetésű Sole és MiZo, ne tudják év közben drasztikusan csökkenteni a felvásárlási árat. A MiZo legutóbb a literenkénti 60 forintos átvételi árat akarta 57 forintra lenyomni. A szerződést azonban csak kevés alföldi termelőre sikerült ráerőltetni, írta korábban a Népszabadság.
Ha a szövetkezés sikeres lesz, s mások is csatlakoznak hozzá, akkor nem folytatódik az értékes tejelő állomány levágása, és nem lesz szükség tejimportra. A szövetkezés második lépcsőjében a feldolgozók és a termelők összefogására lenne szükség, hogy a kereskedelmi szervezetek árletörő akcióit meg tudják akadályozni - állítják a termelők képviselői.
Az érdekeltek kormányzati segítséget is várnak, mivel megfelelő jogszabályokkal elejét lehet venni a termelőket veszteségbe kergető árakcióknak.
Menedzsment Fórum
A hazai tejtermelők harmada bedobná a törülközőt
A tejtermelők 30-40 százaléka fontolgatja, hogy beszünteti a tejtermelést - mondta el Németh István, a Pest megyei Szarvasmarha-tenyésztők Választmányának elnöke hétfőn. Korábbi elemzések szerint komoly problémát okoz, hogy a hipermarketeket elárasztották az olcsó importtejek.