4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közép- és Délkelet-európai Energiabiztonsági Fórum címmel szakmai egyeztetést tartottak kedden és szerdán Budapesten. A fórumon a közép- és délkelet-európai országok, az Egyesült Államok, Ukrajna, az Európai Bizottság és az Európai Külügyi Szolgálat képviselői megvitatták az európai energiabiztonsági helyzet aktuális kérdéseit és kihívásait - közölte a Külgazdasági- és Külügyminisztérium.

A tárca tájékoztatása szerint a résztvevők áttekintették a háromoldalú gáztárgyalások állását, valamint a Közép- és Délkelet-Európa energiabiztonsága növelése érdekében teendő lépéseket.

Szó esett a regionális infrastruktúrafejlesztések szükségességéről, az Európai Bizottság európai energiabiztonsági stratégiára vonatkozó javaslatáról és az Európai Unió szomszédjaival való együttműködés fontosságáról. "Az ukrán gáztranzit hálózaton június 17-én bekövetkezett robbanás aláhúzta Ukrajna, valamint a közép- és délkelet-európai régió energiabiztonsági kihívásait és a fórum időszerűségét" - olvasható a közleményben.

Fejleszteni kell az országok közötti földgázellátást

Fejleszteni kell a délkelet- és közép-európai országok egymás közötti földgázellátását annak érdekében, hogy növekedjen az energiabiztonság a régióban - mondta az amerikai kormány energiaügyi különmegbízottja szerdán Budapesten. Carlos Pascual kedden érkezett küldöttség élén kétnapos hivatalos látogatásra Budapestre, ahol részt vett a Külügyminisztérium által szervezett fórumon, amelynek témája a délkelet- és közép-európai térség energiabiztonsága volt. Tárgyalt a magyar kormány képviselőivel, valamint a tanácskozáson részt vevő ukrán kormányzati tisztségviselőkkel is.

Az amerikai különmegbízott elmondta: a fórumon megvitatták, hogyan lehetne életképessé tenni a régió országainak gázvezeték-rendszereit összekötő úgynevezett interkonnektorokat, például magyar-szlovák vagy magyar-román viszonylatban.

Szijjártó Péter kijelölt külgazdasági és külügyminiszter-helyettes az amerikai illetékessel folytatott keddi tárgyalás után közölte: az ukrajnai helyzet minden eddiginél sürgetőbbé tett olyan beruházásokat, amelyek révén új energiaforrásokhoz lehet hozzáférni, és amelyekkel újabb szállítási útvonalak jönnek létre. Felhívta a figyelmet, hogy bizonyos horvát és román fejlesztések elmaradása miatt Magyarország mindmáig nem tud importálni gázt Horvátországból és Romániából, holott a gázvezeték-rendszereket összekötő interkonnektorok kétirányúsítása deklaráltan európai érdek.

Segíthet a horvát LNG-terminál megépülése

Carlos Pascual megjegyezte, Horvátország a régión belüli gázellátás fontos szereplőjévé válhat, ha megépül a folyékonygáz (LNG)-terminál Krk szigetén. Az amerikai külügyi illetékes Bulgáriát nevezte a térség energiabiztonság szempontjából leginkább sérülékeny országának. Szófia esetében különösen fontos lenne, hogy alternatív ellátási forrásokat találjanak, de ehhez időre van szükség - mondta. Megemlítette az Európai Bizottság kiemelt energiainfrastruktúra-projektjeinek listáján is szereplő tervet, amely szerint görögországi LNG-terminálokból juthatna el földgáz Bulgáriába. Megjegyezte azonban, hogy más elképzelések is vannak.

Carlos Pascual elmondta, a budapesti tanácskozás második napján Ukrajna volt a fő téma. A cél, hogy az Európai Unióval együttműködve elérjék, hogy reális áron helyreálljon az Oroszországból Ukrajnába irányuló gázszállítás - emelte ki.

Az amerikai energiaügyi különmegbízott a Déli Áramlat gázvezetékről az európai energiabiztonsági stratégiát idézve azt mondta, fel kellene függeszteni a vezeték építését, amíg a projekt nem felel meg az európai versenyjogi előírásoknak.

Hoyt Yee, az amerikai külügyminisztérium államtitkár-helyettese megjegyezte, a magyar kormány képviselőivel folytatott kétoldalú tárgyaláson szó volt arról, "fontos, hogy erősek maradjanak olyan demokratikus intézmények, mint a szabad sajtó vagy a független igazságszolgáltatás".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!